Pentagon neplánuje vojenský doprovod tankerů v Perském zálivu

30.07.2019

Americké ozbrojené síly zatím nehodlají doprovázet tankery v Perském zálivu, avšak zachovají vojenskou přítomnost v regionu za účelem "eliminace provokací", prohlásil šéf Pentagonu Mark Esper.

Šéf Pentagonu upřesnil, že příští týden hodlá projednat tuto otázku s vedením Centrálního velení USA (CENTCOM).

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo již dříve uvedl, že Washington sestavuje koalici pro monitorování v Hormuzském průlivu, který spojuje dva zálivy (Perský a Ománský), kde se v poslední době značně vyhrotilo napětí.

Asistentka šéfa Pentagonu Catherine Wilbargerová prohlásila, že koalice je vytvářena nikoli za účelem vojenské konfrontace s Íránem, ale kvůli zajištění bezpečnosti námořní dopravy a monitorování.

Vyhrocení napětí kolem Íránu

Situace v Perském zálivu a sousedních regionech se v posledních měsících značně vyhrotila.

V sousedním Ománském zálivu došlo v polovině června k útokům na tankery Altair a Kokuka Courageous. Podle dostupných zpráv na jejich palubě vybuchly magnetické miny, kvůli čemuž vypukl požár.

Oficiálně tyto verze ale potvrzeny nebyly, Írán svou účast na tomto incidentu popírá.

Následně došlo k dalšímu incidentu: íránští vojáci hlásili sestřelení amerického bezpilotního letounu, který narušil vzdušný prostor Íránu.

Centrální velení ozbrojených sil USA poté prohlásilo, že dron byl sestřelen nad Hormuzským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru.

Později, v polovině července, se objevily zprávy o pokusu íránských vojáků zadržet britskou loď v Hormuzském průlivu v rámci odvety kvůli zadržení íránského tankeru v Gibraltaru. Teherán podobné spekulace odmítá.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!