Pentagon označil nové ruské ponorky za "velký problém" pro USA
Nové ruské ponorky a okřídlené střely představují pro Spojené státy "velký problém", řekl generál Glen D. VanHerck. Podle něj mohou prý ohrožovat území USA, neboť je těžké je sledovat.
Výbor pro ozbrojené síly Spojených států amerických projednal kandidaturu VanHercka na post velitele Severního velitelství (NORTHCOM), kam spadají Spojené státy, Portoriko, Kanada, Mexiko a Bahamy.
"Po dobu posledních 30 let naši soupeři a potenciální protivníci sledovali, jak USA provádějí odstrašování, jak vojensky soutěžíme, jak se chováme ve válečných konfliktech a za tu dobu měli možnost se vyvíjet a přitom nás sledovat ve všech oblastech, konkrétně mluvím o Rusku a Číně. Rusko nyní vyvíjí ponorky, které jsou těžko sledovatelné, a to je pro nás velký problém," prohlásil generál na půdě amerického Senátu.
Dodal, že moderní ruské ponorky umožňují Rusku ohrožovat území USA okřídlenými střelami. Podle jeho slov jde Čína po stejné cestě, jako Rusko, a jejich síly mohou stále více fungovat jako expediční, to znamená působit daleko za hranicemi vlastního území.
Rozmístění polských letounů F-35
Polsko, které si v USA objednalo 32 stíhaček páté generace F-35, je nechce umísťovat na své letecké základny poblíž ruských a běloruských hranic. Bojí se, že ruské obranné systémy by díky velkému dosahu mohly studovat radarový obraz nových stíhaček a jejich infračervenou stopu.
K těmto závěrům došel autor portálu Defence 24 na základě studia tendrů, které polské ministerstvo obrany vypisuje na modernizaci leteckých základen. Vedení Polska se proto rozhodlo umístit F-35 na základně ve Šwidwinu, kde se dříve nacházela letadla sovětské výroby Su-22.
Polsko podepsalo kontrakt na nákup 32 letounů F-35 za celkovou sumu 4,5 miliardy dolarů. Podle očekávání dojde k plnohodnotnému používání těchto letadel v roce 2026. První letouny v rámci dohody mají být vyrobeny v roce 2024. Podle plánů mají nové americké stroje nahradit sovětské stíhačky Mig-29 a Su-22. Tyto stroje jsou do dnešního dne ve výzbroji polské armády.
Zdroj: antiwar.com