Pentagon žádá od NATO vyšší výdaje na zbrojení kvůli "odstrašování“ Ruska

20.07.2020

Generální tajemník aliance NATO Jens Stoltenberg tento měsíc prohlásil, že věří v dialog s Ruskem, aby bylo možné se vyhnout novému závodu ve zbrojení, jenž by byl pro všechny "drahý a nebezpečný".

Nehledě na vyjádření Stoltenberga však americký ministr obrany Mark Esper vyzval velení NATO k vyšším výdajům na zbrojení, aby bylo možné zadržovat "hlavní strategické soupeře" Washingtonu, včetně Ruska, uvádí se ve vyjádření Pentagonu.

"Potřebujeme odstrašovat Rusko. Potřebujeme posílit NATO a naše partnery kvůli našemu výhledu do budoucna," prohlásil Esper v nedělním telefonickém rozhovoru.

Rusko popsal jako "o trochu menší zlo, než Čína", o které šéf Pentagonu řekl, že "má ambice svrhnout USA v regionu a možná i na celém světě".

Během rozhovoru o alianci NATO prohlásil, že se jedná o "klíčovou" organizaci pro zajištění bezpečnosti Evropy a dodal, že USA by měly nadále pracovat se spojenci na "alianční připravenosti".

"To je vše, počínaje ujištěním, že naši spojenci a partneři přispívají na obranu nepatrnou částkou 2 % (HDP). V posledních letech jsme v tomto směru udělali velký pokrok, ale do budoucna se toho musí udělat mnohem více," dodal.

Esper prohlásil, že vyšší finanční prostředky NATO určitě uvítá, a peníze budou směřovat na prostředky pro odstrašování.

Tato protichůdná vyjádření šéfa Pentagonu předcházela o několik týdnů dříve sdělení generálního tajemníka NATO, který uvedl, že věří v dialog s Moskvou, aby bylo možné vyhnout se novému závodu ve zbrojení.

"Věříme v dialog s Ruskem. Věříme v kontrolu zbraní. Nové závody ve zbrojení by byly nebezpečné a velmi drahé. Proto nadále tvrdě pracujeme na kontrole zbraní společně s Moskvou, což je součástí toho, co označujeme jako duální cestu a dialogový přístup k Rusku," prohlásil Stoltenberg na začátku července.

Podle názoru Ruska velení aliance NATO v čele s USA záměrně obviňuje Moskvu, že představuje nebezpečí - aby mohla aliance NATO nadále rozmísťovat vojska a techniku podél hranic s Ruskem.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!