Pentagon tajně chystá nová opatření proti Číně a Rusku

02.11.2020

Pentagon začal tajně odvolávat vojenské atašé z amerických ambasád v Africe a v řadě dalších států a nahrazovat je důstojníky nižších šarží, píše list The Wall Street Journal s odkazem na úřední osoby.

List se odvolává na nařízení, podepsané 24. srpna šéfem Pentagonu Markem Esperem, podle kterého by neměli v osmi klíčových spojeneckých zemích, Saúdské Arábii, Egyptu, Pákistánu, Velké Británii, SAE, Kuvajtu, Iráku a Turecku, vykonávat funkci vojenských atašé generálové nebo admirálové, ale pouze jen plukovníci nebo kapitáni prvního stupně. Vojenští atašé byli rovněž odvoláni z několika amerických velvyslanectví v západoafrických státech, včetně Ghany a Rovníkové Guinei, sdělily informované zdroje.

Informátoři tvrdí, že toto rozhodnutí bylo nutné pro znovurozdělení zdrojů na odpor Číně a Rusku na geopolitické scéně a také pro dodržování omezení stanovených Kongresem ohledně počtu generálů a admirálů v americké armádě. Podle přijatého zákona má Pentagon propustit do prosince 2022 až 110 generálů a admirálů, píše list.

Proti těmto opatřením Pentagonu se vyslovili zástupci obou stran USA a také představitelé jiných amerických úřadů. Označili tato rozhodnutí za krátkozraká, která uškodí vztahům s klíčovými spojenci USA, zabrání partnerství v boji s terorismem a poskytnout RF a ČLR možnost většího vlivu v Africe a na Blízkém východě.

Nahrazení generála nebo admirála plukovníkem nebo kapitánem prvního stupně může snížit vliv USA v zemích, kde mají status a šarže velký význam pro navázání důvěry ve vztazích s místními vojáky, míní bývalí i současní představitelé.

Velmi dobře informovaný zdroj sdělil, že vliv a pravomoc některých atašé bude v zemích asijsko-tichomořského regionu navýšena, obzvláště s těmi zeměmi, se kterými chtějí USA upevnit vztahy, aby mohly čelit čínskému vlivu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!