Pentagon testoval rakety, které smlouva INF zakazovala

21.09.2019

Americká armáda testovala řízenou raketu s doletem přes 500 km, potvrdil Pentagon. Přesně takové zbraně byly na základě Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu (INF), od níž USA definitivně odstoupily, zakázány.

Zkušební let konvenčně konfigurované řízené rakety byl proveden 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii, uvedlo americké ministerstvo obrany. Po úspěšném startu raketa zasáhla svůj cíl ve vzdálenosti přes 500 km.

Fotografie a video ze zkušebního startu naznačují, že se jednalo o raketu Tomahawk. Později tuto informaci potvrdil mluvčí Pentagonu podplukovník Robert Carver.

Používání vertikálního odpalovacího systému Mark 41 je extrémně nebezpečné, protože se jedná o nosné rakety, umístěné na amerických raketových základnách v Polsku a Rumunsku. Rusko označilo existenci těchto základen za hrozbu a uvedlo, že odstoupení od smlouvy INF bylo ze strany USA předem promyšlené.

Zbraně s doletem 500 km - 5 500 km byly zakázány v rámci smlouvy o jaderných silách pro střední vzdálenosti, což byl klíčový mechanismus kontroly zbraní, který při podpisu v roce 1987 pomohl během studené války snížit eskalaci jaderného napětí.

V únoru letošního roku USA oznámily, že od smlouvy odstupují a obvinily Rusko, že vlastní raketový systém, který není v souladu se smlouvou. Moskva obvinění odmítla a vyzvala k prohlídce tohoto systému, což však USA odmítly. Smlouva pozbyla platnost 1. srpna.

Trumpova administrativa již dříve naznačila, že ohledně odstoupení od smlouvy INF bylo rozhodnuto již v říjnu 2018, když poradce pro národní bezpečnost John Bolton během své návštěvy v Moskvě označil smlouvu za "pozůstatek studené války".

Zdroj: worldbulletin.net