Pentagon přesouvá vojáky na východ, aby více zastrašoval Rusko

09.08.2020

Stažení amerických vojáků z Německa je součástí strategie zastrašování Ruska, prohlásil šéf Pentagonu Mark Esper. "Přesunujeme víc vojáků dál na východ, blíž k ruským hranicím, abychom Rusko zastrašováním drželi, jak se říká, na uzdě," řekl pro Fox News.

Podle amerického ministra to "většina spojenců" považuje za "dobrý krok".

Esper koncem července sdělil, že z Německa má být staženo až 12 tisíc amerických vojáků. Většina z nich (6,4 tisíce) pojede domů, ostatní budou přemístěni do jiných zemí NATO, včetně Itálie a Belgie. Štáb sil NATO v Evropě má být také přemístěn z Německa do belgického Monsu, kde se nachází štáb vrchního velitele spojených sil NATO v Evropě.

Americký ministr obrany učinil v těchto dnech prohlášení, že USA vyšlou do Polska dodatečně ještě jeden tisíc vojáků ke stávajícím 4,5 tisícům, kteří tam již jsou.

Kongres USA posledních pět let financuje strategii vojenského zastrašování Ruska, což znamená navyšování přítomnosti amerických vojáků ve východní Evropě. Kvůli tomuto potenciálnímu nepříteli mají zbrojařské koncerny samozřejmě zaručeny zakázky na výrobu zbraní.

Polské stíhačky F-35

Portál Defence24 informoval o rozhodnutí Poslka, že nové stíhačky páté generace F-35 nebude umisťovat v blízkosti ruských hranic. Vojenské stroje, nakoupené od USA, by údajně měly být umístěny na základně ve Šwidwinu, a to kvůli obavám, že ruští vojáci by mohli zkoumat jejich radiolokační obraz a infračervené charakteristiky.

Polsko podepsalo kontrakt na nákup 32 letounů F-35 za celkovou sumu 4,5 miliardy dolarů. Podle očekávání Polsko přistoupí k plnohodnotnému používání těchto letadel až v roce 2026. První letouny v rámci dohody mají být teprve vyrobeny v roce 2024. Podle plánů mají nové stíhačky nahradit sovětské Mig-29 a Su-22.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!