Po amerických útocích v Iráku vyzvala koalice Al-Fatah ke stažení cizích armád 

30.12.2019

Koalice Al-Fatah, vedená iráckým exministrem dopravy Hadi al-Amirim, vyzvala parlament, aby po nesmyslných útocích, které opět provedly ozbrojené síly USA, přijal okamžité rozhodnutí o stažení všech cizích vojenských sil ze země. 

Irácký bývalý ministr Al-Amiri je velitelem největšího vojenského oddílu Badr šíitských milicí al-Hašd aš-Šabí, který již dříve informoval o 25 mrtvých a 51 zraněných v důsledku bezdůvodného útoků amerických jednotek v Iráku.

"Naše vojenská koalice Al-Fatah tento přímý útok rozhodně odsuzuje a vyzývá národní síly a politické zástupce v Radě představitelů (irácký parlament) k přijetí naléhavého a nekompromisního rozhodnutí: požádat vládu, aby zajistila okamžité stažení všech cizích vojenských sil z iráckého území," uvádí se v prohlášení.

Bezdůvodný útok amerických vojenských sil

Velení al-Hašd aš-Šabí vydalo prohlášení, že zahynuly desítky jejich příslušníků a další desítky utrpěly vážná zranění při ostřelování jejich vojenských základen bezpilotními letouny, které patří armádě USA.

Náměstek amerického ministra obrany Jonathan Hoffman k tomu uvedl, že útok nebyl namířen proti šíitským milicím al-Hašd aš-Šabí, ale proti objektům hnutí Hizballáh na území Iráku a Sýrie, a to kvůli "opakovaným útokům ze strany Hizballáhu na irácké základny". Pentagon k tomu poznamenal, že tyto útoky měly za cíl omezit "budoucí útoky" proti koaličním jednotkám.

Podle zpráv v iráckých médiích předseda prozatímní vlády Adil Abdul-Mahdi v souvislosti s americkými útoky vyzval ke svolání mimořádného zasedání irácké Bezpečnostní rady.

Příprava na další akce

Šéf Pentagonu Mark Esper a ministr zahraničí Mike Pompeo zavítali do rezidence Mar-a-Lago, aby informovali prezidenta o útocích na objekty hnutí Hizballáh v Iráku a Sýrii. Na Floridu rovněž přicestoval předseda Společného výboru náčelníků štábů Ozbrojených sil USA generál Mark Milly.

Esper v komentáři k útokům na objekty "Hizballáhu" prohlásil, že armáda USA je v případě nutnosti připravena na další akce, které zabrání "rozpínavosti Íránu kdekoliv na světě".

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!