Podle čínského ministra je jednostranná politika návratem k „zákonům džungle“

03.08.2019

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) by měly hájit multilateralismus, protože jednostranná politika ničí současný světový řád a lidstvo se tak vrací do světa, kde vládnou "zákony džungle", uvedl čínský ministr zahraničí Wang Yi na zasedání zemí BRICS v Rio de Janeiru.

"V současné době politika jednostranných akcí, protekcionismu a psychologického pronásledování získává na síle, podkopává mezinárodní pravidla, zpochybňuje mezinárodní právo, vnáší chaos do mezinárodního obchodu, zhoršuje stabilitu a zvyšuje nejistotu ve světě," uvedl Wang Yi na webu Ministerstva zahraničních věcí ČLR.

Ministr zdůraznil, že politika jednostranných akcí je obrácením chodu času a návratem k zákonům džungle. Taková politika podle něj zničí systém mezinárodních vztahů a světový řád, který byl vytvořen po 2. světové válce.

"Stále více zemí odmítá politiku jednostranných akcí. Jak se mají řešit problémy - násilím nebo dialogem? Odpověď na tyto otázky je pro drtivou většinu zemí jasná," dodal čínský ministr.

Podle něj by země BRICS měly nejen prosazovat multilateralismus, ale také podniknout praktické kroky k jeho zavedení.

"Země BRICS by měly bránit multilateralismus, podporovat systém mezinárodních vztahů s vůdčí úlohou OSN, chránit světový řád, založený na mezinárodním právu, chránit společné zájmy a perspektivy rozvoje rozvojových trhů a zemí," dodal.

David Makhura, premiér severní provincie Gauteng v Jihoafrické republice(JAR), uvedl, že země BRICS jsou silou, která by mohla podpořit globální hospodářský růst.

Uskupení pěti zemí představuje více než 40% světové populace. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se členské státy za posledních 10 let podílely na více než polovině globálního ekonomického růstu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!