Americká armáda obsadila několik ropných polí v Sýrii

14.11.2019

Americká armáda vstoupila do Sýrie přes nezákonné kontrolní stanoviště na hranici s Irákem a jejím cílem byla oblast ropných polí na severovýchodě země, informovala státní televize Al-Ikhbariya.

Konvoj se měl podle informací z médií skládat z 22 vojenských vozidel a dvou nákladních aut, které se pohybovaly pod vzdušnou ochranou letectva.

Trump a jeho plány

Prezident USA Donald Trump, který dříve mluvil o záměru stáhnout všechny americké jednotky z regionu, své plány nakonec změnil a v říjnu prohlásil, že část vojáků zůstane, aby "chránila ropu" před bojovníky IS.

Šéf Pentagonu Mark Esper sdělil, že USA hodlají chránit ložiska v této arabské republice a čelit pokusům o jejich zmocnění. Podle jeho slov budou USA udržovat kontrolu nad ropnými poli v severovýchodní Sýrii. Mluvčí Pentagonu Rath Hoffman rovněž oznámil, že zisky ze syrské ropy budou odváděny výhradně Kurdům, nikoli Američanům.

Rozšířená americká mise

Tisková agentura Associated Press s odkazem na vlastní zdroje informovala, že Trump schválil rozšířenou americkou vojenskou misi za účelem zajištění bezpečnosti ropných ložisek na východě Sýrie. Agentura rovněž uvedla, že to vyvolalo řadu "komplikovaných právních otázek", zejména ohledně toho, budou-li USA moci v případě jakéhokoliv ohrožení zasadit obrané údery syrským, ruským nebo jiným silám.

Moskva označila majetnické aktivity USA za nepřijatelné. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Washington podporuje ozbrojené oddíly, loajální USA, ze zisku ropy v Sýrii. Ministerstvo obrany RF odhadlo měsíční příjem USA z těžby syrské ropy na 30 milionů dolarů. Podle Sergeje Veršinina, náměstka ministra zahraničí, Rusko nebude v otázce syrské ropy se Spojenými státy spolupracovat.

"Donald Trump mluví o národním dědictví celého syrského lidu. Jsme přesvědčeni, že právě syrský lid by měl nakládat se svými přírodními zdroji, včetně ropy, podle svého uvážení," řekl Veršinin.