Brigádníci z Vrbětic dostali před výbuchem volno, majitel zadržen 

06.05.2021

Server iRozhlas přišel s novými zjištěními ve Vrbětické kauze. V únoru policie na dva dny zadržela majitele společnosti Imex Group Petra Bernatíka ml. a den před výbuchem dostali brigádníci nečekaně volno. Jejich bezprostřední nadřízení byli právě ti dva pracovníci, kteří zahynuli při výbuchu. Policie však nadále sleduje "ruskou stopu".

S novými informacemi od anonymních zdrojů v kauze Vrbětice se roztrhl pytel. Kromě Respektu a serveru Seznam Zprávy se o exkluzivní materiál podělil i veřejnoprávní iRozhlas.

Podle zjištění serveru si brigádníci společnosti Imex Group, která munici skladovala, dne 15. října, tedy den před prvním výbuchem, museli vzít nečekaně volno. Do firmy v ten den dorazil majitel firmy Petr Bernatík ml., a to bez doprovodu, což podle brigádníků nikdy předtím neudělal.

Volno brigádníci dostali, i když pracovníci firmy Imex Group měli v polovině října urychleně připravit výbušniny k převozu. Právník firmy Radek Ondruš připustil, že v ten den brigádníci skutečně volno dostali, přestože se spěchalo kvůli vyskladňování velké zásilky. Zdůvodnil to tím, že zaměstnanci firmy Luděk Petřík a Vratislav Havránek, kteří na brigádníky obvykle dohlíželi, byli pracovně v Ostravě. To, že tam v ten den přijel majitel Imexu, je podle právníka náhoda.

"Brigádníky si organizoval Petřík, on je tedy logicky nechal doma, protože měl něco jiného na práci v Ostravě a oni tam bez něj nemohli," tvrdí Ondruš.

Problém je ovšem v tom, že Petřík a Havránek jsou právě ty dvě oběti výbuchu ve skladu. Nyní lze těžko zjistit, zda volno nařídil Petřík, nebo to byl přímo majitel firmy. Otázkou je, co dělali ve skladě, když měli být v Ostravě?

Dále Ondruš uvádí, že nebylo neobvyklé, že Bernatík sklad navštěvoval občas i sám. Právník dále odmítá, že by Bernatík mohl některému z ruských agentů umožnit, aby se do skladu dostal nějak nepozorovaně.

Dříve Ondruš podle portálu Seznam Zprávy tvrdil, že si Bernatík do areálu skladu zajel, aby zkontroloval objednávku, kterou si měl odvézt zákazník. "Zjistil, že není v pořádku, a hned zaúkoloval zaměstnance, ať to napraví," psal server.

Bernatíka držela policie v cele

iRozhlas dále zjistil, že v souvislosti s výbuchem Bernatík letos v únoru skončil na dva dny v cele předběžného zadržení. Server tuto informaci získal od tří zdrojů z Bernatíkova blízkého okolí i bezpečnostních složek.

"Byl zadržen a bylo to na základě předchozího souhlasu státního zástupce. Rovněž u něj doma i ve firmě Imex Group provedla policie prohlídku," uvedl serveru anonymní zdroj.

Ondruš serveru uvedl, že o zadržení Bernatíka nic neví. Informace dále komentovat ale odmítl.

"Tuto informaci o zadržení nemám, není mi to známo," uvedl.

Dozorující žalobce ze zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Martin Malůš věc odmítl také komentovat, stejně jako Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

"Nevím, co a jak s ním dělali, ale bylo to pro něj asi velmi náročné," řekl například jeden ze zaměstnanců Imexu, který si přál zůstat v anonymitě... Bylo to v únoru, byla zrovna vánice. Přijeli v neoznačených autech, výslech trval několik hodin," dodal zdroj.

Sám Bernatík ml. se s novináři serveru iRozhlas odmítl bavit a odkázal je na svého právníka.

Podle iRozhlas kriminalisté nepřistupují k Bernatíkovi jako ke svědkovi, ale zjišťují, zda nepomohl údajným ruským agentům, ať už vědomě či nevědomě, dostat se do skladu, které jeho firma pronajímala, aby ho vyhodili do vzduchu.

Radiožurnál dále zjistil, že do ostravského hotelu Corrado, kde se měli v říjnu ubytovat domnělí ruští agenti, chodili i zmiňovaný Petřík a Havránek (kteří zahynuli při výbuchu), aby si zastříleli na střelnici, která je součástí hotelu.

Nicméně Rusko svou odpovědnost za výbuchy ve Vrběticích odmítá. Šéf ruské rozvědky Sergej Naryškin české obvinění označil za lež a nařkl vládu ČR z omezené svrchovanosti. Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo obvinění na adresu tajných služeb za absurdní a vymyšlené. Podle mluvčí ministerstva Zacharovové obvinění slouží k odvrácení pozornosti od účasti USA na přípravě atentátu na Alexandra Lukašenka a násilného převratu v Bělorusku.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!