Bílý dům vyvrací tvrzení deníku New York Times, že Rusko podporuje Tálibán

28.06.2020

Informace deníku New York Times o tom, že Rusko údajně navrhovalo bojovníkům Tálibánu, aby za odměnu "lovili" americké vojáky v Afghánistánu, nejsou pravdivé. Americký prezident Donald Trump, ani viceprezident Mike Pence, nebyli o takových skutečnostech informováni, uvádí se v prohlášení Bílého domu.

Jak uvedla tisková mluvčí administrativy Kayleigh McEnanyová, od rozvědky přicházejí denně tisíce zpráv, které podléhají přísné kontrole.

"Ačkoliv Bílý dům obvykle zpravodajské informace nebo dění z vnitřních diskusí nekomentuje, ředitel CIA, poradce pro národní bezpečnost a stejně tak i náčelník štábu mohou potvrdit, že ani prezident ani viceprezident nebyli informováni o údajném ruském lovu lebek," uvádí se v prohlášení.

Bílý dům zdůraznil, že se nejedná o "spolehlivost údajů od rozvědky, ale o "nešťastném a pro nás nepochopitelném článku deníku New York Times".

Noviny New York Times dříve s odkazem na anonymní zástupce amerických tajných služeb uvedly, že ruská vojenská rozvědka údajně nabízela odměny militantům, napojeným na bojovníky Tálibánu, za útoky na americké vojáky v Afghánistánu. Žádné důkazy ale noviny neuvedly.

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech požadovalo, aby Washington adekvátně reagoval na možné hrozby, kterým v důsledku nepravdivých zpráv čelí diplomaté. Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo zprávu NYT za falešnou a nechápe, jak si můžou tyto noviny něco takového dovolit.

Radikální hnutí Tálibán na obvinění zareagovalo a vyvrátilo tvrzení, že má údajně od ruské vojenské rozvědky dostávat finanční podporu za provedené útoky na koaliční vojáky v Afghánistánu.

Biden obvinil Trumpa ze zrady amerických vojáků

Bývalý viceprezident USA a nejpravděpodobnější demokratický prezidentský kandidát Joe Biden uvedl, že pokud je článek v New York Times o ruských zpravodajských kontaktech s Tálibánem pravdivý, tak úřadující prezident Donald Trump "zradil americké vojáky".

"Považuji za příšerné a otřesné, o čem včera večer informovaly noviny New York Times. Pokud budeme vycházet z toho, že jsou zprávy spolehlivé, že americká zpravodajská služba dospěla k závěru, že Rusko nabízí odměnu extremistické skupině v Afghánistánu za zabíjení našich vojáků ... pokud je tento článek v novinách pravdivý a Trump dlouhé měsíce o těchto informacích věděl... je to za hranicí rozumu, je to zrada vůči službám, které naše armáda v Afghanistanu provádí," řekl Biden během telekonference se zástupci latinskoamerické veřejnosti, kterou vysílal televizní kanál PBS.

Biden zdůraznil, že v této souvislosti je ještě "příšernější" skutečností to, že Trump nabídl Rusku účast v G7, což "bude pro Putina skvělý dárek".

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!