Pohádka o Dukovanech: raději ji nečtěte před spaním

26.05.2021

Aneb jak dalších 50 let získávat miliardy z podrobené země. Mohu tady napsat pouze pohádku, protože kdybych napsal pravdivý příběh, tak bych dopadl stejně jako pan Kellner. Takže se vám v této pohádce pokusím v kostce vysvětlit dění v ČR.

ČR chce přistavět další blok k JE Dukovany, vyhlásí tendr na dodavatele a do něj se mimo jiné přihlásí USA (Westinghouse a spol.) a Rusko (Rosatom), nicméně jedna z těchto dvou firem je schopná vše dodat spolehlivě se spoluúčastí českých firem za mnohem nižší cenu a hlavně mnohem s modernější technologií.

Vysvětlím na malém příkladu - ruské palivo do reaktoru je několikrát levnější (asi 5x), vydrží celý cyklus (neohýbají se palivové tyče jako u amerického) a dá se třikrát recyklovat za přijatelnou cenu. Navíc reaktor (a související technologie), dodaný Rosatomem, je mnohem modernější a daleko účinnější, než od konkurenční americké firmy. Navíc Rosatom zařízení předá ČR, zaučí naše odborníky a už nám dodává pouze kvalitní palivo podle potřeby. Avšak americká firma dodá kompletně veškeré, dnes již zastaralé technologie, bude nám za nekřesťanské peníze dělat plný servis a dovážet veškeré díly z USA za tučný peníz (a že jich bude při této zastaralé technologii hodně, to je jasné). Nemluvě o nekvalitním palivu, které se klidně v půlce cyklu ohne a musí se odstavit reaktor, dát nové (předražené) palivo, to staré nejde recyklovat, takže se musí zase složitě skladovat (za tučné peníze), atd.

Analogicky by se to dalo přirovnat k autům: máte dvě auta - poslední model Octavie a americké velké osobní auto. Tak Octavie vám bude plně sloužit za 4,5 litru na 100km, americké auto je koncepčně zastaralé, má ještě karburátor, objem přes pět litrů, se spotřebou necelých 25 litrů na 100km, při lehké noze na plynu. Tak to je tak zhruba obrazné srovnání použitých technologií.

Ale vraťme se k Dukovanům, teď už je všem jasné, že není šance, aby v poctivém tendru na dostavbu Dukovan vyhrála americká firma. Proto do hry vstoupí tajná služba USA (třeba CIA) a vysvětlí našim pánům politikům, že pokud nechtějí dopadnout stejně jako pan Kellner, tak budou dělat přesně to, co se jim řekne. A výsledek je na světě, všichni jsme četli ten nesmysl o "tajných agentech" z Ruska, kteří budou řešit nějakou munici někde v ČR. To je úplná hloupost, to přeci musí každému soudnému člověku dojít.

Zpět k Dukovanům: životnost jaderného bloku (reaktoru atd.) je cca 50 let. No a teď se dostáváme k jádru věci. ČR bude po dobu životnosti kupovat (několikanásobně předražené a nekvalitní) palivo z USA a platit za provoz a servis daného bloku. Což je v současných cenách okolo desíti a víc miliard ročně. Takže si to vynásobte cca 50x a ještě k tomu přičtěte inflaci. Tak doufám, že jsem vám v kostce vysvětlil, o co se na současné české politické scéně hraje.

Jo, a nezapomeňte, že tohle je pouze pohádka....

Publikováno na webu: https://www.novarepublika.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!