Pokud se Rosatom nezúčastní tendru na Dukovany, utrpí tím ČR

19.04.2021

Pokud Česká republika neumožní ruské státní korporaci Rosatom stejně jako čínskému CGN účastnit se tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, nejvíce tím utrpí samotné Česko. Pro agenturu RIA Novosti to uvedl šéfredaktor portálu Atominfo.ru Alexandr Uvarov.

Tímto svým krokem totiž podle něj Česko ztratí možnost objednat si stavbu vyspělých jaderných bloků od nejzkušenějších společností a tím budou vyhlídky na vznik nových jaderných kapacit na českém území v nedohlednu.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že po "údajném odhalení" zapojení ruské tajné služby do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích se Rosatom dostavby jaderného bloku v Dukovanech nezúčastní ani jako subdodavatel.

"V situaci, která nastala, že Rosatom se nebude moci zúčastnit tendru, musím vyzdvihnout tři klíčové body," uvedl Uvarov.

"Za prvé - s velkou pravděpodobností můžeme říci, že toto rozhodnutí nebylo učiněno v Praze, ale ve Washingtonu.

Za druhé bych chtěl zdůraznit, že toto rozhodnutí má výlučně politickou povahu, protože žádné výhrady technického charakteru k Rosatomu zákazník nemohl vznést," uvedl.

"A za třetí: hlavním poraženým v tomto případě bude Česká republika, protože do výběrového řízení nepřijmou dva z nejzkušenějších účastníků - čínskou společnost CGN a ruský Rosatom, společnosti, které mají v posledních letech největší zkušenosti ve výstavbě moderních jaderných bloků generace 3+. Takhle jsou vyhlídky na výstavbu nových jaderných bloků v České republice v nedohlednu," dodal Uvarov.

Za vším je kauza Vrbětice

V sobotu informoval premiér Andrej Babiš o tom, že bezpečnostní složky mají podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ke kterému došlo v roce 2014!!, byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. V souvislosti s tím uvedl, že ČR jako svrchovaný stát musí na tuto informaci reagovat.

Reakce byla taková, že se ani nečekalo na případné potvrzení podezření a okamžitě bylo po vzoru některých států vyhoštěno 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří měli být identifikováni jako "členové ruských zpravodajských služeb". Podle vicepremiéra, ministra vnitra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka musí opustit zemi do 48 hodin.

Rusko v neděli reagovalo vyhoštěním 16 diplomatů a čtyř spolupracovníků technického personálu, kteří musí opustit zemi do 24 hodin. V Moskvě tak zůstane pouze pět diplomatů.

Muniční sklady ve Vrběticích explodovaly na konci roku 2014. Sklad číslo 16 ve Vrběticích vybuchl 16. října 2014, sklad číslo 12 explodoval 3. prosince, tedy zhruba měsíc a půl po první explozi. To znamená, že pachatelé se po tak dlouhé době vrátili dokonat své dílo do hermeticky uzavřeného objektu a celého širokého okolí. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie vyšetřovala exploze jako úmyslné obecné ohrožení. Zbylá munice byla z tohoto skladu odvezena jinam.

V této souvislosti pak ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že o údajném podílu ruské tajné služby GRU na explozích ve Vrběticích se dozvěděl pouze pár desítek minut před tím, než to premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček zveřejnili na sobotní tiskové konferenci. Uvedl, že když se to dozvěděl, byl v šoku.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!