Polský ministr zahraničí uznal rozhodující roli SSSR ve vítězství nad fašismem

16.03.2020

Sovětský svaz sehrál hlavní roli ve vítězství nad fašismem, uvedl polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz v rozhovoru pro tiskovou agenturu RBK.

Polský diplomat zdůraznil, že Varšava je solidární s postojem Moskvy ohledně hlavního podílu SSSR na ukončení 2 světové války.

"Uznáváme obrovskou, dokonce hlavní roli Sovětského svazu ve vítězství nad fašistickým Německem, stejně jako jeho obrovské oběti," řekl.

Czaputowicz přitom nesouhlasil s názorem polských politiků, kteří obviňují Moskvu ze zahájení války se stejným podílem, jako má fašistické Německo v čele s Hitlerem, ale prohlásil, že za útok Německa na Polsko má do určité míry odpovědnost SSSR.

"Jednoduše řečeno, Hitlerovu šlo o dohodu se Stalinem, na jejímž základě SSSR zaútočil 17. září na území Polska. Pro nás jsou tyto věci očividné, ale ruská společnost si je tak úplně neuvědomuje," cituje ho RBK.

Podle názoru Czaputowicze válka začala v roce 1939 poté, co Německo a potom údajně Sovětský svaz napadly Polsko.

Varšava často snižuje podíl SSSR na vítězství nad nacismem nebo dokonce obviňuje Moskvu z rozpoutání války. Například začátkem roku Polsko přijalo usnesení, ukládající Sovětskému svazu odpovědnost za události v letech 1939-1941 spolu s hitlerovským Německem. Polský náměstek ministra zahraničí Pavel Jablonski navíc hovořil o "bezpodmínečném právu" Varšavy na finanční kompenzaci ze strany RF za škody, způsobené během druhé světové války.

O měsíc později polský velvyslanec v Berlíně Andrzej Przyłębski prohlásil, že rozhodující podíl na ukončení války neměla Moskva, ale západní spojenci. Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí RF Zacharovová prohlásila, že skuteční viníci byli souzeni v norimberském procesu.

Bývalý polský prezident Lech Wałęsa vyzval Rusko a Polsko, aby natruc Západu uzavřely mír, a o vztazích mezi oběma zeměmi uvedl, že epocha rozdělení hranic již dávno pominula, a že státy musí uzavřít mír.

"Dnes žijeme ve zcela jiné éře, kdy potřebujeme s Ruskem smír," řekl Wałęsa.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!