Pompeo: Máme důkazy, usvědčující Čínu z utajování situace kolem koronaviru

04.05.2020

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo prohlásil, že USA mají důkazy o tom, že Čína záměrně tajila situaci ohledně koronaviru SARS-CoV-2.

Australské noviny Daily Telegraph s odkazem na patnáctistránkovou zprávu zpravodajské unie Pět očí (USA, Austrálie, Nový Zéland, Kanada a Velká Británie) uvedly, že Čína údajně úmyslně tajila nebo ničila důkazy o vypuknutí koronaviru.

Dokument tvrdí, že Čína ničila důkazy o koronaviru v laboratořích a odmítala poskytovat biomateriály vědcům, vyvíjejícím vakcíny. Čínské úřady opakovaně uváděly, že od samého začátku zaujímaly otevřené a zodpovědné stanovisko ohledně zveřejňování údajů o koronavirové infekci.

"Můžeme potvrdit, že Komunistická strana Číny udělala vše pro to, aby se svět včas nedozvěděl o tom, co se děje. Svědčí o tom mnoho důkazů, z nichž některé jsou veřejně přístupné," řekl Pompeo v rozhovoru pro televizní kanál ABC.

Podle jeho slov se úřady ČLR "snažily umlčet" ty, kteří se pokoušeli podat zprávu o skutečné situaci ve městě Wu-chan, kde onemocnění původně propuklo. Také obvinil Čínu, že provádí "klasickou komunistickou dezinformační kampaň".

"Prezident Trump dal jasně najevo, že máme v úmyslu předvolat k odpovědnosti viníky, a uděláme to ve vhodnou chvíli," dodal ministr zahraničí.

Americký prezident Donald Trump také uvedl, že americká strana zvažuje verzi, podle níž nový koronavirus vznikl v laboratoři v čínském městě Wu-chan. Prezident pohrozil Číně nedozírnými následky, pokud se prokáže, že Peking úmyslně způsobil propuknutí epidemie covid-19.

Prezident USA také uvedl, že Washington přestává financovat organizaci WHO, která podle něj neposkytla včasné informace o koronaviru a nesdělila světové veřejnosti pravdu. Trumpova kritika na adresu WHO byla vyslovena v souvislosti s těžkou situací ohledně pandemie v USA, které jsou na prvním místě v počtu onemocnění i v počtu úmrtí, a také v souvislosti s obviněními proti samotnému prezidentovi, že příliš pozdě zavedl nezbytná opatření k boji proti pandemii.

Čína veškeré obvinění odmítá. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že Spojené státy musí pochopit, že jejich nepřítelem je virus, nikoliv Čína.

"Pokud jde o otázku odpovědnosti, už jsme nejednou řekli, že virus je společným nepřítelem celého lidstva. Čína je také jednou ze zasažených zemí, ale určitě není spolupachatelem viru," uvedl mluvčí.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!