Pompeo vyhrožuje Rusku kvůli údajné dohodě s Tálibánem

13.08.2020

Na pohled sympatický, ale tvrdý a nekompromisní americký ministr zahraničí Mike Pompeo pohrozil Rusku "obrovskou cenou", pokud se potvrdí zprávy, že platilo Tálibánu za zabíjení amerických vojáků v Afghánistánu.

"Pokud Rusové budou nabízet peníze za vraždy Američanů nebo lidí ze Západu, budou muset za to zaplatit obrovskou cenu. Sdělil jsem to i ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Vím, že naši zástupci armády také mluvili s ruskými veliteli a sdělili jim, že nic takového nebudeme tolerovat," řekl Pompeo v rozhovoru, který zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.

Na konci června New York Times publikoval článek s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje, které tvrdí, že ruská vojenská rozvědka "údajně" nabízí militantům z Tálibánu odměnu za útoky na americké vojáky v Afghánistánu. Redakce ke svému tvrzení však neposkytla žádné důkazy, což nejspíše nasvědčuje o vykonstruované zámince pro poškození Ruska.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo článek za falešný a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tato obvinění spojil s vnitřním politickým bojem před volbami ve Spojených státech.

Prezident Donald Trump zase článek označil za "objednaný". Řekl, že americká rozvědka nepovažuje informace New York Times za věrohodné.

Zástupce Tálibánu Sukhail Shahin v rozhovoru pro RIA Novosti označil zprávy o "dohodě" s Ruskem za "vylhané, chybné a nepodložené informace", které podle něj šířily na objednání úřady v Kábulu.

Bez ohledu na tyto nepodložené informace, USA již dříve informovaly spojence o dalším snížení počtu amerického vojenského personálu v Afghánistánu v rámci mise NATO Rozhodná podpora (Resolute Support) na méně než 5 000 vojáků, uvedla tisková agentura DPA s odvoláním na prohlášení německého ministerstva obrany a ministerstva zahraničí zaslané do Spolkového sněmu.

"Německá vláda se domnívá, že další snižování počtu vojenských jednotek by mělo záviset na smysluplném pokroku v mírovém procesu," dodává dokument německého ministerstva obrany a ministerstva zahraničí.

Pro pokrok v mírovém procesu je nezbytné, aby radikální hnutí Tálibán snížilo míru násilí, postavilo se proti mezinárodnímu terorismu a zahájilo mírové rozhovory s afghánskou vládou.

"Ze strany USA půjde o snížení amerických jednotek v Afghánistánu do listopadu 2020 na méně než 5 tisíc vojáků,",citovala agentura dokument.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!