Poradkyně syrského prezidenta se vyjádřila k dohodě o Idlibu

19.03.2020

Rusko-turecké dohody, dosažené v Moskvě, umožňují Sýrii likvidovat řadu velkých bašt teroristů v provincii Idlib, řekla v rozhovoru pro televizi Al Mayadeen poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada Busejna Šaaban.

V Moskvě se 5. března konala jednání lídrů Ruska a Turecka v souvislosti s vyhrocením napětí v syrské provincii Idlib. Podle dostupných závěrů z jednání byl přijat společný dokument. Strany potvrdily věrnost formátu, který byl dojednán v Astaně, a vyhlásily od páteční půlnoci (6. března) příměří. Strany se dohodly na společném hlídkování důležité dálnice M4, kterou mají zatím pod kontrolou teroristé.

"Moskevská dohoda umožní osvobození od teroristů i v dalších obcích a městech, např. Arihah a Džisr eš Šugur," dodala poradkyně Šaaban.

Poradkyně syrského prezidenta Asada také zdůraznila, že Sýrie je s dohodami, uzavřenými v Moskvě, velmi spokojena, protože znamenají "pokračování boje proti terorismu". Také prohlásila, že schůzka Asada s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem není možná, poněvadž Turecko "okupovalo a stále okupuje syrské území".

Účast Ruska a Turecka v překonání syrského problému

RF a Turecko jsou aktivními účastníky syrského urovnání. Rusko pomáhá na žádost Damašku syrské vládě v boji s teroristy od roku 2015. Turecko, které hraničí se Sýrií, podniklo řadu operací proti teroristům a kurdským jednotkám, ale v syrském Idlibu má nezákonně několik pozorovacích stanovišť.

Situace v Idlibu se vyhrotila poté, co 27. února podnikli teroristé velký útok na pozice syrské vládní armády, která zahájila odvetnou palbu. Podle zprávy ruského ministerstva obrany byli vystaveni ostřelování také turečtí vojáci, kteří se tam neměli nacházet. Zahynulo 36 vojáků turecké armády, přes 30 jich utrpělo zranění. Ministerstvo obrany RF zdůraznilo, že ruské letectvo v tomto boji nebylo nasazeno.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!