„Pražská kavárna“ masírovala Babiše kvůli auditu! Nyní se k případu vyjádřil J. Ovčáček

03.12.2019

Česká republika bude mít dva měsíce na to, aby zareagovala na auditní zprávu EU o dotacích z unijních strukturálních fondů, vyplácených skupině Agrofert. Další postup Bruselu je závislý na odpovědi ČR, uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který se k celé věci vyjádřil.

Evropská komise poslala v pátek Česku tajnou zprávu, obsahující závěry auditu o dotacích vyplácených firmám, které patří do skupiny Agrofert. Podle ní má Babiš stále vliv na Agrofert, což předseda vlády České republiky odmítá. V souvislosti s tím následně vyjádřil svůj nesouhlas s vyjádřením týdeníku Respekt a České televize, jež tvrdily, že závěr komise je konečný. "Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva, a já tedy nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt," prohlásil Babiš.

Politický komentátor Jiří Pehe se na Twitteru opíral o zprávu EK, kterou také považoval za definitivní a rozhodující v celém procesu, který se týká Agrofertu. Ve zprávě vyzýval k dalším demonstracím.

"Pokud bude chtít občanská společnost donutit po auditu EK Babiše k odchodu, nebudou stačit demonstrace ve festivalovém duchu jednou za dva až tři měsíce. Bude zapotřebí změnit scénář ve stylu Hongkong, Chile, Libanon. Tedy demonstrace každý den, dokud AB neodejde. Máme na to?" napsal Pehe na Twitteru.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na sociálních sítích zveřejnil příspěvek, kde nekompromisně kritizuje postoj opozičních médií.

"Jedna velká mediálně-neziskovo-opoziční lež je definitivně odhalena. Nic není definitivní, sprostě lhali celý den a tak jim to vyhovuje" napsal Ovčáček.

Auditní zpráva o střetu zájmů premiéra

Podle mluvčího EK je zpráva konečná. Neznamená to však konec celého řízení. Podle článku 145 nařízení EU o fondech vyplývá, že v případě nesouhlasu členského státu se závěry komise má právo vysvětlit svůj postoj během slyšení, které uspořádá EK, a poskytnout další informace, které se k řízení vztahují.

Premiér Andrej Babiš již v pondělí oznámil, že Česká republika výsledky auditu odmítá, což znamená, že celý proces se může protáhnout o několik měsíců. Po převzetí českého překladu zprávy EK bude mít ČR dvouměsíční lhůtu na reakci. V případě rozhodnutí komise, že dotace, jež skupina Agrofert dostala, byly vypláceny neoprávněně, Česká republika má právo se přít o výši vrácených prostředků.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!