Prezident Asad označil přítomnost francouzských vojsk v Sýrii za okupaci

28.11.2019

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že přítomnost francouzských vojsk na syrském území bez souhlasu zákonné vlády je považována za okupaci.

"Pokud budou francouzská vojska působit v Sýrii bez pozvání zákonné vlády, je to okupace. Není velký rozdíl mezi podporou terorismu a vysláním vojenských sil k okupaci země," řekl Asad pro časopis Paris Match.

Syrský prezident zdůraznil, že "dokud okupace jakékoliv země trvá, je to jedna z forem terorismu". Podle jeho slov se všechny země na celém světě musí řídit mezinárodním právem, a ne "úmysly". "Nestačí mít přání bojovat proti terorismu, je třeba dodržovat mezinárodní pravidla," dodal Asad.

Prezident Asad k tomu ještě dodal, že je nutné, aby Francie "přestala podporovat vše, co může vést k ještě většímu krveprolití, zabíjení a zvyšování utrpení v Sýrii".

Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Koncem roku 2017 bylo oznámeno vítězství nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iráku. V jednotlivých oblastech obou zemí ještě pokračují čistky od roztroušených skupin teroristů.

Syrský prezident Bašár Asad se ještě vyjádřil k obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou a prohlásil, že dosud neexistuje ani jediný důkaz o tom, že by syrská armáda na území své země takovou zbraň použila.

"Interpretace o použití chemických zbraní byla vždy zveřejněna tehdy, když naše armáda dosáhla významného úspěchu, čímž se nám koalice v čele s USA snažila vyhrožovat, aby naše vítězné tažení zastavila. Taková tvrzení se objevovala tehdy, když jsme se připravovali na velkou operaci, neboť nám v tom chtěli zabránit," prohlásil Asad.

"Naše armáda vítězí na všech frontách, tak proč bychom používali chemické zbraně, které ani nevlastníme, což potvrdili zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Další, ještě důležitější skutečností, je, že v každé námi osvobozené a navrácené oblasti již žijí mírumilovní lidé, kteří se vrátili k normálnímu životu. Jaký by to mělo význam použít proti vlastnímu mírumilovnému národu chemické zbraně? Lživé odpovědi, které předkládají západní média a politici, neznají hranic," řekl Asad.

Západní země nejednou obviňovaly syrskou vládu z použití chemických zbraní a Damašek opakovaně prohlašoval, že nikdy chemické zbraně proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu ani teroristům nepoužil, protože celý syrský chemický arzenál byl ze země vyvezen pod kontrolou OPCW.

Zdroj: middleeasteye.net      

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!