Prezident Erdogan oznámil, kdy turecké ozbrojené síly opustí Sýrii

13.12.2019

"Turecké ozbrojené síly okamžitě opustí Sýrii, až o to požádá syrský lid," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Sýrii neopustíme do té doby, dokud syrský lid neřekne, že děkuje za naši pomoc, a že už nyní můžeme odejít," oznámil Erdogan v Istanbulu. Zároveň dodal, že Turecko hodlá v Sýrii "plně využít svých pravomocí, které vyplývají z mezinárodního práva".

Obnovení operace

6. prosince prohlásil oficiální zástupce tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy, že Turecko může obnovit vojenskou operaci v Sýrii. Došlo by k tomu v případě, že nebudou plněny dohody s Ruskem a Spojenými státy. Kromě toho dodal, že situaci budou projednávat 8. ledna v Istanbulu prezidenti Ruska a Turecka.

Podle slov tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğlua může Ankara obnovit operaci "Pramen míru", pokud se Rusko a USA nedohodnou o odsunu kurdských jednotek - 30 kilometrů od turecké hranice. Z ruské strany zaznělo, že Rusko zcela splnilo a i nadále plní ustanovení memoranda z 22. října, konaného v Soči.

Jednání o Sýrii

V únoru je naplánován čtyřstranný summit, který by se měl zabývat situací v Sýrii. Účastnit se  má Turecko, Francie, Německo a Velká Británie. K poslední čtyřstranné schůzce došlo v Londýně během summitu NATO, který proběhl 3. prosince.

"Naše armáda vstoupila do Sýrie, abychom dosáhli míru, a mír tu nastolíme," uvedl po schůzce turecký prezident.

Kromě toho Erdogan své evropské protějšky rovněž kritizoval za podporu kurdských Lidových obranných jednotek (YPG), které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Je však nutné dodat, že kurdské milice zásadním způsobem přispěly k porážce Islámského státu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!