Trump se vyjádřil k pozastavení financování Světové zdravotnické organizace

15.04.2020

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Washington pozastavuje financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle názoru generálního tajemníka OSN však teď není na podobná rozhodnutí čas.

"Pozastavuji financování Světové zdravotnické organizace, dokud se nevyšetří zatajování informací o šíření koronaviru," prohlásil americký prezident.

Podle Trumpova tvrzení WHO včas neposkytla potřebné informace a neřekla světové veřejnosti pravdu. "WHO nedokázala splnit tuto svou hlavní povinnost a musí být pohnána k odpovědnosti," prohlásil Trump.

Šéf Bílého domu obvinil organizaci z toho, že neověřila důvěryhodné informace z čínského Wu-chanu, které neodpovídaly oficiálním informacím čínských úřadů. "Existovaly důvěryhodné informace o možnosti přenosu infekce z člověka na člověka již v prosinci roku 2019 a WHO to měla neodkladně ověřit", řekl.

Podle Trumpova názoru bylo v důsledku nečinnosti organizace promarněno mnoho času. Kdyby byli do Číny včas posláni odborníci z organizace WHO, aby situaci vyhodnotili, bylo by možné zabránit šíření epidemie koronaviru, velkému počtu obětí a ekonomickým následkům, tvrdí prezident USA. Organizace také trvala mj. na tom, že není nutné pozastavit letecké spojení.

"Celý svět věřil, že WHO poskytne přesné a včasné informace. Pokud nemůžeme organizace WHO důvěřovat, bude naše země muset hledat jiné varianty spolupráce s jinými zeměmi, abychom dosahovali svých cílů v oblasti zdravotnictví, jinou volbu nemáme," řekl Trump.

"Budeme s WHO ale i nadále v kontaktu, abychom viděli, jestli je ochotna provádět podstatné reformy," dodal.

K rozhodnutí o pozastavení financování Světové zdravotnické organizace WHO se vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí. Podle názoru ministra zahraničí USA Mikea Pompea Světová zdravotnická organizace v případě koronavirové pandemie selhala.

"Potřebujeme, aby WHO dělala svou práci a plnila svou hlavní funkci - aby měl svět přesné, včasné, efektivní a pravdivé informace o tom, co se děje v oblasti zdravotnictví v globálním měřítku. Ale v tomto případě WHO selhala," řekl Pompeo v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.

Generální tajemník OSN je proti

Z hlediska generálního tajemníka OSN je rozhodnutí prezidenta USA chybné.

"Dnes není čas na škrtání finančních prostředků, určených Světové zdravotnické organizaci nebo jakékoli jiné humanitární organizaci, která bojuje s virem," uvedl António Guterres.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!