Při útoku USA zemřel íránský generál Sulejmání a několik lídrů iráckých šíitských milicí

03.01.2020

Spojené státy americké prohlásily, že Teherán stojí za útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu, k němuž došlo 31. prosince 2019, a z toho důvodu provedly letecký útok na velitele speciálních jednotek íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního.

Video, které bylo zveřejněno na Twitteru, zachycuje místo nedaleko bagdádského mezinárodního letiště, kde došlo k atentátu na íránského generála Kásima Sulejmáního.

Záběry odhalily ohořelé zbytky vozu po americkém raketovém útoku, v němž byl zabit velitel ozbrojených sil a několik lídrů iráckých šíitských milicí Lidových mobilizačních sil.

Teherán americkou operaci odsoudil a varoval, že po zavraždění generála Sulejmáního se odpor proti Washingtonu v regionu ještě zvýší.

Pentagon vydal prohlášení, v němž potvrdil, že Sulejmání byl zabit při úspěšném americkém útoku.

Likvidaci dvaašedesátiletého generála, který byl klíčovou postavou íránských zahraničních vojenských operací a také všech zbrojních programů, nařídil údajně sám americký prezident Donald Trump.

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí veřejně slíbil, že smrt generála Kásima Sulejmáního bude po právu iránskými jednotkami pomstěna.

"Krutá pomsta čeká ty, kteří mají ruce potřísněny krví Sulejmáního, stejně jako krví dalších mučedníků," uvádí se v prohlášení Chameneího, který v souvislosti se smrtí generála vyhlásil třídenní smutek.

Stejně tak i íránský prezident Hasan Rúhání slíbil, že se za vraždu Sulejmáního pomstí Spojeným státům.

Kásim Sulejmání

Íránský vojenský vůdce Kásim Sulejmání se narodil 11. března 1957. V roce 1979 nastoupil ke Sboru strážců islámské revoluce (XIR) a v roce 1998 převzal velení speciální jednotky Quds.

V roce 2007 byl Sulejmání zařazen Radou bezpečnosti OSN na sankční seznam íránských vojenských a politických činitelů, jimž bylo zakázáno vycestovat ze země.

8. dubna 2019 americká administrativa oznámila, že zařazuje Sboru strážců islámské revoluce na seznam zahraničních teroristických organizací.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!