Při ostřelování amerických základen v Iráku zemřelo minimálně 80 lidí

08.01.2020

Útok íránských revolučních gard na americké základny v Iráku si údajně vyžádal 80 obětí, uvedl íránský televizní kanál Press TV na Twitteru. Jednalo se o pomstu za vraždu Kásima Sulejmáního.

Hned na začátku Nového roku USA zaútočily na letiště v iráckém Bagdádu a zavraždily velitele iránských jednotek Quds Kásima Sulejmáního.

Tajemník Nejvyšší rady bezpečnosti Íránu Alí Šamchání prohlásil, že země má 13 scénářů, jak se Washingtonu za vraždu pomstít. Donald Trump slíbil, že v případě jakékoliv odvety a útoku na americké zájmy a občany bude proveden "rychlý a silný úder" na 52 vytipovaných cílů v Íránu.

V noci na středu Íránské revoluční gardy prohlásily, že zahájily operaci, která má pomstít vraždu  Sulejmáního: Teherál vypálil rakety třídy země-země na základnu Ajn al-Asad a další základnu v Irbílu.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že "je vše v pořádku". Televizní stanice Fox News s odkazem na zdroje informovala, že podle předběžných informací nedošlo k žádným obětem mezi Američany.

Írán prohlásil armádu USA za teroristickou organizaci

Íránský parlament schválil návrh zákona, který definuje celou americkou armádu jako "teroristickou entitu", což komplikuje mírové vyřešení napětí se Spojenými státy.

Návrh byl schválen v úterý, jde o reakci na zavraždění velitele elitních jednotek Quds generála Kásima Sulejmáního. Předsednictvo íránského parlamentu označilo atentát za akt "terorismu, sponzorovaného státem USA".

Írán loni označil ústřední velení USA za teroristickou organizaci a vládu USA za sponzora terorismu v rámci zrcadlové odpovědi na to, že USA zařadily na černou listinu Íránské revoluční gardy.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!