Byl zveřejněn rozhovor mezi Berlínem a Varšavou o A. Navalném

05.09.2020

Běloruská státní televize zveřejnila záznam rozhovoru mezi Berlínem a Varšavou o situaci s Alexejem Navalným.

Ve věci ruského aktivisty Alexeje Navalného, který byl před několika dny převezen z Ruska do Německa na kliniku, německá kancléřka prohlásila, že byl otráven Novičokem. K takovému závěru údajně došli němečtí specialisté.

Na záznamu zástupce Německa říká, že ve věci Navalného není potvrzení o otravě tak důležité, ale že "ve válce jsou všechny metody dobré".

V rozhovoru, který se Minsku podařilo zachytit, zástupce Varšavy při rozhovoru s Berlínem prohlásil, že je potřeba ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi znepříjemnit "strkání nosu do záležitostí" Běloruska.

Zástupce Varšavy také uvedl, že je potřeba Putina "utopit" v ruských problémech, kterých "není málo".

Zástupce Varšavy v zachyceném rozhovoru dále řekl, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko se ukázal být "tvrdým oříškem", a že Bělorusové jsou "profesionální a organizovaní".

Přepis rozhovoru, jak jej zveřejnila běloruská státní televize:

- Haló, dobrý den, Nicku. Jak se máte?

- Všechno jde podle plánu. Materiály o Navalném jsou hotové. Budou předány úřadu kancléřky. Očekáváme její prohlášení.

- Odeslání je skutečně potvrzené?

- Poslouchej Miku, v tomto případě to není tak důležité. Probíhá válka a ve válce jsou všechny metody dobré.

- Souhlasím. Je potřeba zbavit Putina myšlenek na strkání nosu do záležitostí Běloruska. Nejefektivnější způsob jak to udělat je utopit ho v problémech Ruska, a těch není málo. Ke všemu v nejbližší době u nich budou volby, blíží se den hlasování v regionech Ruska.

- Přesně na tom pracujeme. A jak jste na tom v Bělorusku?

- Jestli mám hovořit otevřeně - ne příliš dobře. Prezident Lukašenko se ukázal být tvrdým oříškem. Jsou profesionální a organizovaní. Jasně, nejspíš je podporuje Rusko. Činitelé a vojáci věří prezidentovi, ale my na tom pracujeme. Ostatní si povíme až během setkání, ne po telefonu.

- Ano-ano, chápu. Tak na shledanou. Zatím.

Alexandr Lukašenko již dříve informoval, že Bělorusku se podařilo zachytit "zajímavý rozhovor" mezi Berlínem a Varšavou, který vyvrací tvrzení Berlína o otravě Alexeje Navalného.

Hospitalizace Alexeje Navalného

20. srpna bylo letadlo, kterým letěl ruský opoziční politik Alexej Navalnyj z Tomsku do Moskvy, nuceno přistát v Omsku. Navalnému se udělalo špatně, po přistání byl okamžitě hospitalizován.

Lékaři v Omsku neodhalili žádné jedy ani stopy jejich přítomnosti v krvi a moči pacienta. Lékaři tak považovali za hlavní dočasnou diagnózu metabolickou poruchu, která způsobila prudký pokles hladiny cukru v krvi.

Po jednání ruských a německých lékařů a stabilizaci stavu Navalného bylo dovoleno jeho příbuzným přepravit jej na kliniku v Německu. V sobotu 22. srpna ráno přistál soukromý letoun s Navalným a jeho manželkou Julií v Berlíně a po následné samostatné kontrole pacienta německými lékaři se začalo hovořit o otravě látkou Novičok.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!