Rusko uvedlo, proč rozmísťuje systémy S-400 v Arktidě

28.07.2020

Rozmístění protivzdušných systémů S-400 na ruských arktických ostrovech je logickým krokem, který je nutný pro obranu, uvedl velvyslanec pro mimořádné úkoly při Ministerstvu zahraničí Ruska Nikolaj Korčunov.

Velitel amerického námořnictva v Evropě a Africe, admirál James Foggo, upozornil na nové ruské základny v Arktidě, kde se rozmísťují protiletadlové raketové systémy středního a dlouhého dosahu S-400.

"Co se týče systémů S-400 na ruských arktických ostrovech, je to logický krok po vytvoření souvislého radiolokačního pole nad územím naší země. Systém S-400 má výlučně obranný charakter. Jeho rozmístění, ať už kdekoliv, by nemělo vyvolávat znepokojení, pokud samozřejmě ti, kteří jsou znepokojeni, nemají agresivní úmysly vůči území, které systémy S-400 chrání," uvedl ruský velvyslanec Korčunov.

Dodávky S-400

Nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400 vyvolal krizi i ve vztazích mezi Ankarou a Washingtonem. Dodávky systémů do Turecka byly zahájeny loni v létě, ale americké úřady požadovaly, aby turečtí partneři dohodu odmítli a zakoupili si americké komplexy Patriot. V případě "neuposlechnutí" USA pohrozily, že odloží nebo dokonce zruší prodej stíhaček F-35 do Turecka a navíc uvalí sankce. Ankara odmítla dělat ústupky a pokračovala v jednání o další dodávce S-400.

Rusko splnilo první smlouvu na dodávku čtyř divizí S-400 do Turecka v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Následně se strany dohodly na druhé dodávce.

Spojené státy ve skutečnosti splnily pouze část hrozeb, týkajících se F-35 a dalších možných sankcí. Přestože měly být podle zákona zavedeny, tak uplatněny nebyly.

Turecko nyní systémy S-400 testuje na amerických stíhačkách. Turecká armáda zahájila nové testy protiletadlových raketových systémů S-400 proti americkým stíhačkám F-16 a F-4 na letecké základně Mürted poblíž Ankary. Testy byly zahájeny 4. července a potrvají do 26. listopadu.

Turecká armáda rovněž testovala S-400 vůči americkým stíhačkám, které létaly nad Ankarou v různých výškách, a systémy kontrolovaly oblohu nad tureckým hlavním městem.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!