Proč se americká delegace a vojenský atašé zajímají o Donbas?

10.04.2021

Americká delegace v čele s vojenským atašé v Kyjevu Brittany Stewartovou navštívila oblast vojenské operace na Donbasu, aby se obeznámila s operativní situací, informovalo tiskové centrum štábu operace Spojených sil Ukrajiny.

"Zástupce velitele operace Spojených sil Eduard Moskalev obeznámil americkou delegaci s aktuální bezpečnostní a operativní situací na frontě," stojí ve zprávě tiskového centra na Facebooku.

Zástupci americké delegace také navštívili jednotky ukrajinských vojáků, které plní úkoly na kontaktní linii.

"Vláda Spojených států je velice znepokojena situací, která se vytváří na hranicích Ukrajiny a všemožně podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny," uvedla Stewartová.

Stewartová již dříve obvinila Rusko z nekonečné agrese vůči Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany si pozvalo na kobereček amerického vojenského atašé v Moskvě, aby ho upozornili na provokační charakter slov Stewartové. Ruský resort zdůraznil, že zmíněná tvrzení obsahují lživé informace, mají provokační charakter a nabádají ukrajinskou stranu k řešení konfliktu na Donbasu z pozice síly.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli eskalaci situace ve čtvrtek navštívil frontovou linii na Donbasu, aby se setkal s vojáky. Zástupce šéfa administrativy ruského prezidenta Dmitrij Kozak uvedl, že návštěva Zelenského na Donbasu situaci v regionu neuklidnila, spíše naopak.

Situace na Donbasu

Ukrajinští vojáci koncem března prohlásili, že při ostřelování u obce Šumy v Doněcké oblasti zahynuli čtyři vojáci a další dva byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že v nejbližší době projedná situaci s lídry normandské čtyřky (kromě Ukrajiny do ní patří Německo, Rusko a Francie). Kyjev začal mluvit o vyostření situace v Donbasu.

DLR rovněž informovala o růstu počtu ostřelování ze strany ukrajinských vojáků. Vedoucí představitel republiky Denis Pušilin nevyloučil možnost rozsáhlého útoku Kyjeva na Donbas a podotkl, že "Ukrajina má k tomu všechno připraveno".

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že realita na kontaktní linii sil na Donbasu je hrozivá, a že provokace ukrajinských vojáků nejsou ojedinělé, ale četné. Podle jeho slov není Rusko stranou konfliktu a nemůže proto zajistit trvalé příměří na Donbasu, ale snaží se využít svého vlivu k tomu, aby se Minské dohody začaly konečně plnit.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!