USA posilují vojenskou přítomnost v Evropě, připravují se na válku?
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v tomto týdnu vysvětlil, proč Američané posilují svou vojenskou přítomnost v Evropě. Jak uvedl, jedná o zadržování Ruska, boj proti terorismu a nevhodné reakce ze strany Číny.

Podle jeho slov se nyní v členských zemích EU nachází více amerických vojáků, než kdykoli dříve během studené války a jejich počet se nadále zvyšuje. Za několik týdnů začne nejrozsáhlejší cvičení za posledních 25 let s názvem "Defender 2020", a přes oceán z USA bude přesunuto dalších 20 tisíc vojáků a důstojníků.
Logistickým centrem cvičení Defender 2020, které má probíhat v březnu, bude Německo. Už koncem ledna má do Německa a také do Belgie, Francie a Nizozemska dorazit několik tisíc amerických vojáků. Manévry se budou konat na území deseti států za účasti 18 členských zemí NATO. Jen USA na cvičení vyšlou celkem 37 tisíc vojáků a důstojníků.
Velení Severoatlantické aliance k tomu uvedlo, že se bude obnovovat cvičení REFORGER, které na území Evropy v letech 1969 - 1993 probíhalo každý rok. Hlavním cílem bylo docílit schopnost armád NATO rychle rozvinout síly v tehdejším Západním Německu, což by bylo nutné v případě války s Varšavským blokem. V rámci cvičení REFORGER se pokaždé nacvičoval operativní přesun amerických vojsk přes oceán. Na nejrozsáhlejším cvičení REFORGER 88 bylo v Německu nasazeno 125tisícové armádní seskupení.
"Tato plánovaná cvičení budou do jisté míry složitější, než REFORGER," řekl novinářům velitel americké armády v Evropě generálporučík Chris Cavoli. "V letech studené války se vojska posílala na známé území, aby jej bránila před známým nepřítelem. Jediné, co jsme tehdy nevěděli - kdy válka začne. Tentokrát ale přesunujeme na evropský kontinent obrovské síly, které mají být rozmístěny v mnoha zemích, a my nevíme, kdo bude proti nim stát a komu a v jaké síle budeme bránit."
Protiruské zaměření Defender 2020 je více než jasné. Větší část amerických vojsk bude totiž dislokována v baltských zemích a v Polsku, což je v bezprostřední blízkosti ruských hranic.
Na Západě je i nadále populární strašit "ruskou vojenskou hrozbou". "V mnoho západních médiích autoři předkládají svým čtenářům ty nejvážnější obavy z ohrožení bezpečnosti členských zemí NATO, které prý pochází z ruského Kaliningradu, přeplněného nejmodernějšími zbraněmi'," uvedlo v prosinci minulého roku ruské ministerstvo zahraničí. Západní média se snaží svým vlastním způsobem šířit ve společnosti představy o 'ruském agresorovi'.
Některá média citují prohlášení velitele letectva USA v Evropě generála Jeffa Harrigana o tom, že Pentagon má v případě "ruské invaze do Pobaltí" plán proražení "vícevrstvé protivzdušné obrany" Kaliningradské oblasti.
Strategická enkláva
V minulém roce výzvědná letadla zemí NATO oblétávala Kaliningradskou oblast více než 800krát. Podle názorů západních vojenských odborníků Kaliningradskou oblast spolehlivě ochrání před jakýmkoli útokem operativně taktické komplexy Iskander ve spojení s protiletadlovými raketovými systémy S-400 a protilodními pobřežními komplexy Bastion.
Jak tvrdí odborníci, zaútočí-li NATO na Kaliningrad vší silou, město dříve či později padne. Ovšem jen za podmínky, že Rusko nepoužije své taktické jaderné zbraně a nenasadí rezervy.
"Členské země NATO neustále posilují svou vojenskou přítomnost v blízkosti našich hranic a posilují východní křídlo," prohlásilo v těchto dnech ruské ministerstvo zahraničí. "Zvyšuje se intenzita cvičení, jejichž scénáře stále více připomínají přípravy na rozsáhlý vojenský konflikt."
Ruské ministerstvo připomíná, že Moskva nejednou vyjádřila obavy v souvislosti s posilováním vojenské infrastruktury NATO v blízkosti ruských hranic, mj. v souvislosti s rozmístěním amerických integrovaných systémů protivzdušné obrany Aegis Ashore, které se mohou také využívat pro odpálení jak raket protivzdušné obrany, tak raket s plochou dráhou letu středního doletu.
Zdroj: worldbulletin.net