Promarněná šance pro ČR? Jednání o Sputniku V je trestuhodné

28.03.2021

Milan Šarapatka v rozhovoru pro česká média prohlásil, že se Česká republika mohla vydat cestou Izraele a vrátit se k normálnímu životu mnohem rychleji. Tuto příležitost si však nechala ujít, když odmítla vyřešit problém nedostatku vakcín pomocí nákupu dalších očkovacích látek, a sice ruského Sputniku V. Může za to nejen opozice, tvrdí.

Selhání a neúčinnost institutů Evropské unie ve věci zajištění dodávek vakcín proti koronaviru pro unijní členy jsou zcela očividné, myslí si český diplomat a bývalý poslanec Milan Šarapatka. Nedostatek očkovacích látek přitom bylo možné nahradit dodávkami dalších preparátů, což Česká republika odmítla učinit. Podle Šarapatky tak Praha sama sebe odsoudila k dlouhotrvající krizi, kterou se nedá rychle zvládnout jen pomocí vládních restrikcí. Rozhodujícím aspektem je totiž očkování populace, což názorně ukázal příklad Izraele.

"Na úspěšných příkladech - Velká Británie, Izrael a další - se ukázalo, že o úspěchu boje s pandemií rozhoduje především rychlost očkování co největšího počtu obyvatel daného státu, nikoli nejrůznější omezující opatření," konstatoval český diplomat.

Mohli bychom následovat příkladu zemí, které nemusely čekat na schválení léčivých přípravků ze strany Evropské lékové agentury a intenzifikovat proces očkování vlastního obyvatelstva, ale nestalo se tak. Mohutný odpor vůči této cestě činila řada opozičních stran, které však nebyly jedinými, kdo má svůj podíl na rozhodnutí nepřijmout očkovací vakcínu Sputnik. Jak zdůrazňuje Milan Šarapatka, odmítavý postoj vůči nákupu Sputniku V bez schválení evropských regulačních úřadů prokazovali také ministři Jan Blatný a Tomáš Petříček.

"Negativní stanoviska jak ministra Blatného, tak Petříčka ohledně očkování Sputnikem jsou všeobecně známá... Zda jeden nebo druhý mohli očkování Sputnikem ovlivnit, nebo ne, to nevím. Pokud ano, je to trestuhodné a svým jednáním nejspíe také přispěli k pokračujícímu nárůstu mrtvých u nás," poznamenal Šarapatka.

Právo schvalovat vakcíny a otázka svrchovanosti země

Otázka schválení a případného nákupu ruské vakcíny se stala v Česku výhradně politickým tématem. Potvrzuje to i reakce ze strany řady opozičníků a veřejných činitelů na stanovisko prezidenta Miloše Zemana, který má vůči ruské vakcíně spíše vstřícný postoj.

"A protože je jeho zastáncem prezident Zeman, stal se ze Sputniku pro opozici, stejně jako pro nedovzdělance typu Hrušínského ml. nebo Geislerové, červeným hadrem a je jim zcela lhostejné, kolik dalších obětí u nás bude covid kvůli jejich obstrukcím ještě mít," popisuje stav věci bývalý poslanec.

Kromě toho, v souvislosti s debatami o nutnosti schválení vakcín ze strany EMA, nabízí se logická otázka o míře nezávislosti či svrchovanosti České republiky a jejích úřadů. Pokud Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá reálné pravomoce schvalovat preparáty, kterými by se dalo očkovat na českém území, je podle Šarapatky tento dobře dotovaný úřad zbytečný.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!