EU a USA používají dvojí metr pro události ve Francii a Bělorusku

17.09.2020

Český poslanec Radim Fiala obvinil Washington a Brusel z pokrytectví a dvojího metru. Projevilo se to v případě jejich mlčenlivé reakce na brutální zásahy proti protestujícím ve Francii, které se výrazně lišily od postupu Alexandra Lukašenka v Bělorusku. Fiala tvrdí, že tento přístup je podložen ekonomickými zájmy Spojených států.

Na konci minulého týdne v hlavním městě Francie proběhla demonstrace hnutí Žluté vesty, která byla vyvolána nespokojeností části obyvatelstva ohledně opatření kvůli pandemii covid-19. Tyto protesty vyústily ve střety s policisty, kteří proti demonstrantům nakonec použili slzný plyn. Policie tehdy informovala o 256 zadržených osobách.

Demonstrace Žlutých vest a zásahy francouzské policie, stejně jako reakce Bruselu a Washingtonu na tyto události, jsou názorným příkladem dvojího metru Západu, tvrdí český poslanec a místopředseda SPD Radim Fiala. Za pozornost stojí především odlišný přístup vedení Evropské unie a Spojených států v případě Francie a Běloruska, kde již měsíc probíhají protivládní protesty. Zatímco vůči běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi zaujímají jasně kritický postoj, postup francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a tvrdé zásahy policie v Paříži byly ze strany Západu v podstatě normální, a byly tolerovány.

"Pokrytecké Evropské unii nevadí, že Macron nechá mlátit lidi, ale Lukašenko nesmí. Ve Francii se obnovily masové protesty hnutí Žlutých vest. Proti protestujícím tvrdě zasáhla policie... Ukazuje se tím pokrytectví a dvojí metr Evropské unie a USA při hodnocení událostí ve Francii a Bělorusku," píše Radim Fiala na Facebooku.

Dle názoru českého politika občané obou zemí mají právo na nenásilný protest. Přitom Fiala zdůrazňuje, že jakékoliv zasahování cizích mocností do politického dění svrchovaného státu a organizace tzv. "majdanů" je zcela nepřijatelná. Český poslanec neopomněl ani skutečné důvody angažovanosti Bílého domu v souvislosti s politickým děním v Bělorusku. Podle něj Washington postupně usiluje o vytlačení Ruska z evropského energetického trhu, právě proto bude pozice Běloruska v budoucnu velice důležitá.

"Právě geopolitické zájmy USA jsou největším rizikem pro mír v dnešním světě. V případě Běloruska jde o vytvoření koridoru, oddělujícího Evropu od energetických surovin z Ruska. Tyto suroviny by měly nahradit americké společnosti dodávkami plynu," dodal Fiala.

Dvojí metr českých médií

Bývalý bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec poukázal na předpojatost českých médií v otázce informování o protestech ve Francii a Bělorusku.

"Česká média jsou plná zpráv o tom, že demonstrující v Minsku pochodují pod vlajkami fašistického režimu, nastoleného v Bělorusku během 2. světové války, odsuzují údajné krutosti běloruské policie a jmenovitě prezidenta Lukašenka... Stejná média však prakticky neinformují o demonstracích Žlutých vest, probíhajících od soboty ve Francii. Proti protestujícím byl použit slzný plyn, obušky a gumové projektily, ale to je asi v pořádku!" uvedl Štefec.

Zdroj: snews.com