Proti Porošenkovi bylo zahájeno trestní řízení pro velezradu

20.05.2020

Proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi bylo zahájeno trestní řízení pro velezradu a zneužití pravomoci. Celý případ začal poté, co poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Andrej Derkač zveřejnil kompromitující materiály na Prorošenka. S odkazem na zdroj z kanceláře generálního prokurátora o tom informoval portál Ukrajinskaja pravda.

Jak uvádí ukrajinský portál, poslanec Derkač dodal k materiálům flash disk s audionahrávkami, na kterých jsou slyšet hlasy Porošenka, bývalého viceprezidenta USA Joa Bidena a bývalého ministra zahraničí USA Johna Kerryho.

Derkač již dříve zveřejnil záznamy telefonních hovorů, na kterých podle všeho měli mluvit Porošenko a Biden. Podle poslance hovory dokazují mezinárodní korupci a velezradu bývalého prezidenta.

Jeden z rozhovorů se týká odvolání Viktora Šokina z pozice generálního prokurátora Ukrajiny, což požadoval Biden, který měl na oplátku slíbit miliardu dolarů Porošenkovi a Ukrajině.

Navíc politici diskutovali o parlamentní koalici, odvolání vlády Arsenije Jaceňuka a přijetí kabinetu Volodymyra Hrojsmana Nejvyšší radou.

Poslanec Derkač také oznámil, že mnohahodinové záznamy získal od novinářů a předal je kanceláři generálního prokurátora společně s oznámením o trestném činu, na jehož základě má být zahájeno trestní řízení.

Bývalý generální prokurátor Ukrajiny Viktor Šokin, kterého Nejvyšší rada v roce 2016 odvolala, poslal bezpečnostním složkám oznámení, že Biden zasahoval do jeho práce. Bývalý generální prokurátor se také snažil podat stížnost proti svému odvolání, ale neúspěšně. Novou stížnost k Odvolacímu soudu podal opět v září 2019.

Ve stejnou dobu Bílý dům zveřejnil stenografický záznam telefonického rozhovoru lídrů USA a Ukrajiny Donalda Trumpa a Volodymara Zelenského. Tomuto zveřejnění předcházely články v médích o tom, že v rozhovoru s ukrajinským prezidentem se Trump údajně dotazuje na vyšetřování Huntera Bidena (syna Bidena st.). Stenografický záznam potvrdil, že Trump požádal Zelenského, aby byly prošetřeny okolnosti odvolání Šokina, který měl na starosti případ firmy Burisma Group. Trump také požádal o prověření samotného případu Huntera Bidena.

Národní vyšetřovací úřad zahájil 16 trestních řízení, ve kterých figuruje Porošenko. Týkají se i velezrady a také podvody při jmenování Hrojsmana premiérem při absenci koalice v Nejvyšší radě.

Výpověď Šokina

Bývalý ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin řekl, že vyšetřování vůči firmě Burisma, ve které byl zaměstnán syn bývalého viceprezidenta USA Joe Bidena, bylo pozastaveno "ze strachu z USA".

Šokin rovněž prohlásil, že požádal o spis Huntera Bidena, ale odpověď od ukrajinských úřadů ještě neobdržel. Podle jeho slov dostal Hunter Biden (ve funkci člena představenstva Burisma) kromě platu a provizí také bonus ve výši jednoho milionu dolarů.

Šokin také dodal, že bývalý prezident Petro Porošenko ho z funkce odvolal, "poněvadž Joe Biden zadržoval pomoc Ukrajině". Samotný Biden st. dříve v jednom z projevů potvrdil, že vyhrožoval kyjevským úřadům zrušením finanční podpory ze strany USA, včetně záruk miliardového úvěru, pokud nebude Šokin propuštěn.

Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!