Kosmická loď Starliner uskuteční let k Mezinárodní vesmírné stanici

20.12.2019

Dnes startuje z kosmodromu na mysu Canaveral v USA kosmická loď CST-100 Starliner s nosnou raketou Atlas V. První let kosmické lodě s nosnou raketou bude uskutečněn v automatickém režimu. Pokud start proběhne úspěšně, pak loď Starliner v první polovině roku 2020 dopraví na palubu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) první posádku. 

Společnost Boeing vyvinula kosmickou loď Starliner v rámci smlouvy s vesmírnou agenturou NASA. Druhým dodavatelem v rámci tohoto programu je společnost SpaceX. Na jaře 2019 loď Crew Dragon od společnosti SpaceX také uskutečnila první let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v automatickém režimu. Kvůli technickým problémům byl však start přesunut na rok 2020.

9. prosince se na Mezinárodní vesmírné stanici uskutečnilo také přistání ruské kosmické lodi Progress MS-13. Alexander Agurejev, odborník z Institutu lékařsko-biologických problémů RAN, kde se vyrábí a testují potraviny pro kosmonauty, řekl, že Progress MS-13 kosmonautům na slavnostní vánoční stůl dodal olivy, sušené ovoce a sladkosti.

Mezinárodní vesmírná stanice

ISS je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. První díl stanice, modul Zarja, byl vynesen na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998. Od 2. listopadu 2000, kdy na stanici vstoupila první posádka, je trvale obydlena.

V současné době je posádka, která se každých 6 měsíců obměňuje, tvořena šesti členy (od dubna do července 2017 byla pětičlenná). Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Při průměrné rychlosti okolo 7 700 m/s (27 720 km/h) a s časovým úsekem cca 92 minut, pravidelně obíhá Zemi.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem pěti kosmických agentur: NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA. Kosmonauti se dorozumívají anglicky a rusky.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!