První ukrajinský prezident je přesvědčen o setkání Stalina s Hitlerem

30.01.2020

Leonid Kravčuk, první ukrajinský prezident po rozpadu SSSR,  se pokusil objasnit slova současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na pamětní akci v Osvětimi. Prohlásil, že za vypuknutí druhé světové války nesou vinu SSSR a fašistické Německo.

Podle Kravčuka měl Zelenskyj na mysli, že válku vyvolala dohoda mezi Sovětským svazem a Německem. Tvrdí, že se Hitler a Stalin setkali v říjnu 1939 ve Lvově, a že je to údajně zdokumentováno. "Pokoušeli se dosáhnout nějaké dohody," řekl Kravčuk v pořadu 60 minut.

Bývalý první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk ve skutečnosti opakuje výmysly ruských novinářů před 25-30 lety. Zdá se, že Kravčuk uvízl v 90. letech. Je veřejně známo, že se jednalo o falešnou zprávu, šířenou v našich médiích, která v tu dobu ráda předhazovala podobné falešné zprávy naší nezkušené ruské veřejnosti. Ve skutečnosti tato falešná zpráva pocházela z Ameriky. Záminkou k této senzaci byla zveřejněná zpráva ředitele FBI Edgara Hoovera ministru zahraničí USA Adolfu Berlemu ml. V dokumentu úředník hovořil o setkání Josifa Stalina a Adolfa Hitlera ve dnech 18. - 19. října 1939 ve Lvově. Na základě výsledků tohoto setkání byla údajně podepsána tajná dohoda, o které není nic známo a jejíž text také nikdo nezná. Poté řada médií uvedla zprávy o tom, že Stalin si dopisoval s německým velvyslancem v SSSR Wernerem von der Schulenburgem a žádal o setkání s Hitlerem," prohlásil ruský historik Michail Mjagkov.

"Při čtení této korespondence musí každý odborník potvrdit, že je to cílený podvrh," dodal historik.

"To nejsou Stalinova slova, ani jeho způsob psaní, ani způsob korespondence. Doporučuji tvůrcům této falešné zprávy, aby si přečetli Stalinovu korespondenci s Franklinem Rooseveltem a Winstonem Churchillem během druhé světové války. Když porovnáte, co a jak tehdy Stalin psal, dospějete k přesvědčení, že je to podvrh. Každý, i začínající historik, který zná toto období a pracoval s dokumenty, by si toho okamžitě všiml. Ale v 90. letech byla naše společnost nezkušená a věřila všemu, co bylo napsáno v tisku. Je zřejmé, že Kravčuk podlehl této návnadě ruských a ukrajinských novinářů," říká historik.

Podle něj z deníku návštěv Stalina jasně vyplývá, že 18. a 19. října 1939 pracoval a setkával se se členy ruského politbyra.

Michail Mjagkov se nemohl nezmínit o tom, že v září 1938 se dvakrát v Německu ještě před Mnichovem s Hitlerem setkal britský premiér Neville Chamberlain. Poté se společně s francouzským premiérem Édouardem Daladierem setkali opět v Mnichově, kde podepsali ostudnou zrádcovskou Mnichovskou dohodu o rozdělení Československa. "Zradili svého spojence prakticky za 'třicet stříbrných' a vysloužili si za to ostudu a okupaci svých zemí."

Tehdejší vedení Polska se opakovaně setkávalo s Hitlerem, Göringem i Ribbentropem, a v roce 1934 byla fakticky podepsána dohoda: Německo-polský pakt o vzájemném neútočení (Pakt Piłsudski-Hitler). Je pravda, že dohodu podepsal německý ministr zahraničí Konstantin von Neurath a polský velvyslanec v Německu Józef Lipski, známý svými antisemitskými názory. V dohodě se mimo jiné jednalo o obsazení území Sovětského svazu, kterého se Polsko mohlo a chtělo zúčastnit," dodal historik Michail Mjagkov s otázkou, proč tyto skutečnosti nikoho nepopuzují a všichni se naváží jen do Ruska.

Po bouřlivé reakci na prohlášení, že se ve Lvově údajně setkali Adolf Hitler a Josif Stalin, se bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk snažil vysvětlit svá slova v pořadu rádia Komsomolskaja pravda. Uvedl, že "o tom četl v médiích", a zdůraznil, že osobně neviděl archivní dokumenty, které by mohly potvrdit pravdivost schůzky.

"Nezabýval jsem se hlouběji touto otázkou, nezkoumal jsem to, sdělil jsem jen to, co psal tisk," dodal první ukrajinský prezident.


Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!