Putin požaduje „symetrickou odpověď“ na testy amerických raket

28.09.2019

Ministerstvo vnitra Velké Británie zareagovalo na prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o potřebě analyzovat úroveň nebezpečí a přijmout "komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi" na testy amerických raket dlouhého doletu.

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že prohlášení Vladimira Putina je dalším "důkazem", že Rusko je zaměřeno na oslabení evropské bezpečnosti.

"Prohlášení vedoucích představitelů Ruské federace o odvetných raketových testech je jen dalším důkazem širšího modelu činností Ruska, zaměřených na oslabení evropské bezpečnosti, založené na pravidlech mezinárodního systému, jenž zajišťuje bezpečnost našich občanů," uvedl člen britského ministerstva vnitra.

Prohlášení prezidenta RF Vladimira Putina

Ruský prezident na jednání se členy Rady bezpečnosti RF uvedl, že zkouška pozemního odpalovacího zařízení MK 41 armádou Spojených států jen dokazuje naléhavost dodržování smlouvy (INF).

Putin zdůraznil, že Washington zrežíroval "propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska".

"Nyní musí být všem jasné, že jediným cílem USA bylo zakrýt práci na těchto raketách, proto obvinily Rusko z porušování smlouvy, čímž světu zdůvodnily své odstoupení od smlouvy INF," dodal Putin.

Na závěr svého projevu ruský prezident pověřil ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a další příslušné úřady, aby provedly analýzu úrovně nebezpečí a přijaly "komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi".

Pentagon testuje rakety, které smlouva INF zakazovala

USA testovaly 18. srpna řízené rakety, která byly zakázány Smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

"Americké ministerstvo obrany provedlo na ostrově San Nicolas v Kalifornii letové zkoušky konvenční (nejaderné) řízené střely. Zkušební raketa opustila pozemní mobilní odpalovací zařízení a cíl zasáhla přesně ve vzdálenosti více než 500 kilometrů," uvedl Pentagon v prohlášení.

Reakce Moskvy

Ruské vedení nepochybuje o tom, jaké jsou skutečné záměry amerických kolegů, řekl Putin.

"Američtí politici na vysokých postech prohlašují, že rozmísťování nových systémů může začít od asijsko-pacifické oblasti, což se týká i našich zájmů, neboť všechny tyto oblasti se nacházejí blízko ruských hranic," dodal prezident Putin.

Zdroj: worldbulletin.net