Roušky jsou zpět - musí se nosit v MHD, na úřadech, u lékaře

01.09.2020

V Česku dnes opět začíná povinné nošení roušek v MHD, na úřadech nebo ve zdravotnických a sociálních zařízeních. I když ve školách zatím roušky povinné nejsou, hygienici v Praze jejich nošení doporučují. Navíc se zkracuje izolace a karanténa pro nakažené, a také pro lidi, kteří s nimi byli v kontaktu. Jsou zmírněna pravidla pro hromadné akce.

19. srpna ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že roušky budou od září povinné i ve školách, obchodech, kadeřnictvích nebo restauracích, avšak hned následující den byly tyto předpisy změněny. Od 1. září tak lidé roušku musí nosit pouze ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v budovách veřejných a správních orgánů a v hromadné dopravě. Roušky budou také povinné při podzimních krajských a senátních volbách.

Nejrozšířenější počet míst, kde musí lidé nosit roušky, je v Praze. Hygienici jejich nošení vyžadují nejen v přepravních prostorech metra, ale také ve všech vestibulech. Nově jsou roušky vyžadovány i na letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorech nádražních budov.

Roušky nadále zůstávají povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100 osob a nemění se ani povolená kapacita akcí. Na vnitřní akce tak stále může maximálně 500 lidí a na venkovní 1 000 osob, stejné počty platí pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály. To znamená, že organizátoři v prostorech s kapacitou nad 1 000 lidí mohou využít zbytek míst jen z poloviny. Na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může být až 3 000 návštěvníků při zachování jejich rozdělení do oddělených sektorů.

Zkrácení karantény

Také se dneškem mění délka povinné karantény. Minimální doba izolace pro lidi s pozitivním testem na koronavirus a karantény pro ty, kteří byli v kontaktu s nakaženým, bude nyní jen deset dní. Dříve to byly dva týdny.

Koronavirus v Česku

Od počátku pandemie se v Česku nakazilo celkem 24 618 lidí, z toho se již 17 807 nakažených vyléčilo. Nemocí aktuálně trpí 6 387 lidí, z nichž se 147 pacientů nachází v nemocnicích, 34 z nich je podle posledních údajů v těžkém stavu a celkově na covid-19 zemřelo v ČR 424 pacientů.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!