L. Johnson: Ukrajinská armáda poražena, zbývá vyčistit prostor

30.03.2022

Rozhovor Mike Whitneye s Larry C. Johnsonem: Larry C. Johnson je veterán CIA a Úřadu ministerstva zahraničí pro boj proti terorismu. Je zakladatelem a řídícím partnerem společnosti BERG Associates, která byla založena v roce 1998. Larry poskytoval 24 let výcvik jednotkám speciálních operací americké armády. Byl očerňován pravicí i levicí, což znamená, že musel dělat něco správně. Jeho analýzy a komentáře najdete na jeho blogu.

Otázka 1. Můžete mi vysvětlit, proč si myslíte, že Rusko vyhrává válku na Ukrajině?

Larry C. Johnson: Během prvních 24 hodin ruské vojenské operace na Ukrajině byly zlikvidovány všechny ukrajinské schopnosti řízení pozemních radarů. Bez těchto radarů ztratilo ukrajinské letectvo schopnost provádět jakékoliv manévry ve vzduchu a během tří týdnů Rusko nad Ukrajinou de facto vytvořilo bezletovou zónu. I když je Rusko stále zranitelné raketami země-vzduch, které Ukrajincům dodávají USA a NATO, neexistují žádné důkazy o tom, že by muselo omezit bojové letecké operace.

Zaujal mě také příjezd ruských jednotek ke Kyjevu během tří dnů od začátku invaze. Připomněl jsem si, že nacistům v operaci Barbarossa trvalo sedm týdnů, než dorazili do Kyjeva, a dalších sedm týdnů bylo zapotřebí k tomu, aby si město podrobili. Nacisté měli ještě tu výhodu, že si nebrali servítky, aby se vyhnuli civilním obětem, a zničili vše, co jim stálo v cestě. Přesto mnozí takzvaní "američtí vojenští experti" tvrdili, že ruská vojska byla zastavena.

Když se ruská armáda zastavila na jeden týden cca 30 mil severně od Kyjeva, měla Ukrajina zahájit vojenské operace k jejich eliminaci. Pokud by měli dělostřelectvo bojeschopné, pak by byla tato kolona snadnou kořistí ke zničení. To se však nestalo. Případně pokud by Ukrajinci měli k dispozici životaschopné letectvo, měli tuto kolonu zničit ze vzduchu. To se také nestalo. Ukrajinci dokonce ani neuskutečnili nějaký pěchotní přepad kolony svými nově dodanými americkými Javeliny.

Rozsah a dosah ruského útoku je pozoruhodný. Během tří týdnů se zmocnili území, které je větší než rozloha Spojeného království. Poté pokračovali v cílených útocích na klíčová města a vojenská zařízení. Neviděli jsme jediný případ, kdy by ukrajinská jednotka velikosti pluku nebo brigády zaútočila na srovnatelnou ruskou jednotku a porazila ji. Místo toho Rusové rozdělili ukrajinskou armádu na fragmenty a přerušili její komunikační linie. Rusové upevňují svou kontrolu nad Mariupolem a zajistili všechny přístupy k Černému moři. Ukrajina je nyní odříznuta na jihu i na severu.

Chtěl bych poznamenat, že USA měly v roce 2003 v Iráku větší potíže se získáním tak velkého území, přičemž bojovaly proti mnohem horší a méně schopné vojenské síle. Když už nic jiného, tak by tato ruská operace měla americké vojenské a politické představitele pořádně vyděsit.

Skutečně velkou novinkou byly tento týden ruské raketové údery na základny NATO v Javorově a Žytomyru. NATO v září 2018 provedlo v Žytomyru školení kybernetické bezpečnosti a označilo Ukrajinu za "partnera NATO". Žytomyr byl v sobotu zničen hypersonickými raketami. Podobný osud postihl minulou neděli i Javorov. Bylo to hlavní výcvikové a logistické středisko, které NATO a EUCOM využívaly k dodávkám stíhaček a zbraní na Ukrajinu. Velký počet vojenského a civilního personálu na této základně se stal obětí. Nejenže Rusko zasáhlo a zničilo základny používané NATO, ale nedošlo ani k varování před náletem a k odstavení útočících raket.

Otázka 2. Proč se média snaží přesvědčit ukrajinský lid, že může ve válce proti Rusku zvítězit? Pokud je to, co říkáte, pravda, pak všichni civilisté, kteří jsou posíláni do boje s ruskou armádou, umírají ve válce, kterou nemohou vyhrát. Nechápu, proč chtějí média v něčem tak závažném lidi klamat. Jaký je váš názor na tuto záležitost?

Larry C. Johnson: Je to kombinace neznalosti a lenosti. Místo toho, aby se věnovala skutečnému zpravodajství, podporuje drtivá většina médií (tištěných i elektronických) a také velké technologické společnosti masivní propagandistickou kampaň. Vzpomínám si na dobu, když byl George W. Bush Hitlerem. Vzpomínám si, když byl Donald Trump Hitlerem. A teď máme nového Hitlera, Vladimira Putina. Je to únavná, neúspěšná učebnice hry. Každý, kdo se odváží vznést legitimní otázky, je okamžitě pošpiněn jako Putinova loutka nebo poskok Ruska. Když nemůžete argumentovat fakty, jediným východiskem jsou nadávky.

Otázka 3. Minulý týden byl hostem Tucker Carlson Show plukovník Douglas MacGregor. Jeho názory na válku se nápadně podobají těm vašim. Zde je jeho vyjádření: "Válka pro Ukrajince skutečně skončila. Byli rozemleti na kousky, o tom není pochyb, navzdory tomu, co slyšíme z našich mainstreamových médií. Takže skutečná otázka pro nás v této fázi zní: Tuckere, budeme žít s ruským lidem a jeho vládou, nebo budeme pokračovat v tomto druhu změny režimu, převlečené za ukrajinskou válku? Přestaneme používat Ukrajinu jako beranidlo proti Moskvě, což jsme fakticky udělali. (VIDEO: https://www.topcz.net/rozhovor-larry-c-johnson-ukrajinska-armada-byla-porazena-zbyva-jiz-jen-vycistit-prostor-plus-dve-videa/)

Souhlasíte s MacGregorem, že skutečným cílem přimět Rusko k válce na Ukrajině byla "změna režimu"? Za druhé, souhlasíte s tím, že Ukrajina je využívána jako nástupiště USA k vedení zástupné války proti Rusku?

Larry C. Johnson: Doug je skvělý analytik, ale nesouhlasím s ním - nemyslím si, že v Bidenově administrativě je někdo, kdo je dostatečně chytrý na to, aby uvažoval a plánoval v těchto strategických termínech. Podle mého názoru bylo posledních 7 let provokování ze strany NATO. Mám tím na mysli to, že NATO a Washington věřily, že se mohou nadále plížit na východ k ruským hranicím, aniž by vyvolaly jakoukoliv ruskou reakci. NATO a EUCOM pravidelně prováděly cvičení - včetně poskytování "útočného" výcviku - a dodávaly vybavení, techniku a zbraně, včetně těch smrtících. Domnívám se, že zprávy ve Spojených státech o tom, že CIA poskytovala polovojenský výcvik ukrajinským jednotkám, působícím v Donbasu, jsou věrohodné. Mám však problém uvěřit, že po našich debaklech v Iráku a Afghánistánu máme najednou ve Washingtonu vojenské stratégy na takovéto úrovni.

Ve Washingtonu panuje atmosféra zoufalství. Kromě snahy zakázat vše ruské se Bidenova administrativa snaží zastrašit, jak Čínu, Indii, tak i Saudskou Arábii. Nevidím, že by se některá z těchto zemí nějak podvolila. Domnívám se, že Bidenova parta udělala osudovou chybu, když se snažila démonizovat všechno, co je ruské, včetně obyvatelstva. Jestli něco, tak přesně toto sjednocuje ruský lid a s Putinem je připraven pustit se do dlouhého boje.

Jsem šokován chybným odhadem, když se domnívají, že ekonomické sankce proti Rusku je srazí na kolena. Opak je pravdou. Rusko je soběstačné a není závislé na dovozu. Jeho vývoz má zásadní význam pro hospodářskou prosperitu Západu. Pokud zadrží pšenici, potaš (uhličitan draselný), plyn, ropu, palladium, hliník, nikl a další klíčové nerostné suroviny, evropské a americké hospodářství bude zpustošeno.

Otázka 4. Putin si od svého slavného projevu v Mnichově v roce 2007 stěžuje na "architekturu globální bezpečnosti". Na Ukrajině můžeme vidět, jak se tyto otravné bezpečnostní problémy mohou vyvinout v plnohodnotnou válku. Jak víte, v prosinci Putin vznesl řadu požadavků týkajících se ruské bezpečnosti, ale Bidenova administrativa nad nimi pokrčila rameny a nikdy na ně nereagovala. Putin chtěl písemné ujištění, že rozšiřování NATO nebude zahrnovat Ukrajinu (členství), a že jaderné raketové systémy nebudou rozmístěny v Rumunsku a Polsku. Myslíte si, že Putinovy požadavky jsou nepřiměřené?

Larry C. Johnson: Myslím, že Putinovy požadavky jsou docela rozumné. Problém je v tom, že 99 % Američanů nemá ponětí o tom, jaké vojenské provokace NATO a USA v posledních 7 letech prováděly. Veřejnosti bylo vždy řečeno, že vojenská cvičení jsou "obranná". To prostě není pravda. Nyní máme zprávy, že DTRA financovala biolaboratoře na Ukrajině. Myslím, že Putin by mohl souhlasit s tím, že povolí americké jaderné raketové systémy v Polsku a Rumunsku, pokud Biden bude souhlasit s tím, že povolí rozmístění srovnatelných ruských systémů na Kubě, ve Venezuele a v Mexiku. Když se na to podíváme těmito slovy, můžeme začít chápat, že Putinovy požadavky nejsou šílené ani nerozumné.

Otázka 5. Ruská média informují, že ruské "vysoce přesné, ze vzduchu odpalované" rakety zasáhly objekt na západní Ukrajině a "zabily více než 100 místních vojáků a zahraničních žoldnéřů". Podle všeho se výcvikové středisko speciálních operací nacházelo poblíž města Ovruč, které je vzdáleno pouhých 15 mil od polských hranic. Co nám o tomto incidentu můžete říci? Snažilo se Rusko vyslat vzkaz NATO?

Larry C. Johnson: Krátká odpověď - ANO! Ruské vojenské údery na západní Ukrajině v uplynulém týdnu šokovaly a znepokojily představitele NATO. První úder přišel v neděli 13. března v ukrajinském Javorově. Rusko zasáhlo základnu několika raketami, z nichž některé byly údajně hypersonické. Zahynulo přes 200 osob, mezi nimiž byli i američtí a britští vojáci a zpravodajci, a další stovky osob byly zraněny. Mnozí utrpěli katastrofální zranění, například amputace, a jsou v nemocnici. Přesto NATO a západní média neprojevily o informování o této katastrofě téměř žádný zájem.

Javorov byl důležitou předsunutou základnou NATO. Až do února (před ruskou invazí na Ukrajinu) bylo výcvikové velitelství 7. armády USA. Rusko se zde nezastavilo. Vojenské zpravodajství ASB uvádí, že Rusko zasáhlo další stanoviště, Delyatyn, které se nachází 60 mil jihovýchodně od Javorova (tuším ve čtvrtek). Včera Rusko zasáhlo Žytomyr, další lokalitu, kde dříve působilo NATO. Putin vyslal velmi jasný vzkaz - na síly NATO na Ukrajině bude pohlíženo a bude s nimi zacházeno jako s nepřátelskými bojovníky. Tečka.

Otázka 6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský je v západních médiích oslavován jako "válečný vůdce" a novodobý Winston Churchill. Média však svým čtenářům neříkají, že Zelenský podnikl řadu kroků k posílení své moci a zároveň poškodil křehké demokratické instituce na Ukrajině. Zelenský například zakázal jedenáct opozičních zpravodajských organizací a pokusil se zakázat šéfovi největší ukrajinské opoziční strany Viktoru Medvedčukovi kandidovat na základě falešného obvinění z "financování terorismu". Takto se nechová vůdce, který se vážně zasazuje o demokracii. Jaký je váš názor na Zelenského? Je skutečně takovým "vlasteneckým vůdcem", jak ho prezentují média?

Larry C. Johnson: Zelensky je komik a herec. Podle mého názoru ne příliš dobrý. Západ cynicky využívá toho, že je Žid, aby odvedl pozornost od početného kontingentu neonacistů (a tím myslím skutečné nacisty, kteří stále oslavují úspěchy ukrajinské jednotky Waffen SS, která bojovala s nacisty za druhé světové války). Fakta jsou jasná - zakazuje opoziční politické strany a zavírá opoziční média. To je asi nová definice "demokracie".

Otázka 7. Jak to skončí? Na stránkách Moon of Alabama je vynikající příspěvek s názvem "What Will Be The Geographic End State Of The War In Ukraine". Autor příspěvku Bernard se zřejmě domnívá, že Ukrajina bude nakonec rozdělena podél řeky Dněpr a na jihu podél pobřeží, kde žije většina etnického ruského obyvatelstva. Říká také toto: To by znemožnilo ukrajinský přístup k Černému moři a vytvořilo by to pozemní most směrem k moldavskému separatistickému Podněstří, které je pod ruskou ochranou. Zbytek Ukrajiny by byl uzavřený, převážně zemědělský stát, odzbrojený a příliš chudý na to, aby se z něj v dohledné době mohla vybudovat nová hrozba pro Rusko. Politicky by ji ovládli fašisté z Haliče, což by se pak stalo velkým problémem pro Evropskou unii.

Co si myslíte? Vnutí Putin Ukrajině vlastní územní uspořádání, aby posílil ruskou bezpečnost a ukončil válečné akce, nebo je pravděpodobnější jiný scénář?

Larry C. Johnson: Souhlasím s Moonem. Putinovým hlavním cílem je zabezpečit Rusko před zahraničními hrozbami a provést "rozvod" se Západem. Rusko má fyzické zdroje na to, aby se stalo nezávislým suverénem, a je v procesu uskutečňování této vize.

Miike Whitney: Děkuji vám Larry za váš čas, který jste věnoval tomuto rozhovoru. Vaše názory, jako odborníka v dané problematice, jistě ukáží našim čtenářům, jaká je realita v této ničivé válce, kterou si nikdo z nás nepřál a která by měla co nejdříve skončit.

DALŠÍ VIDEO - rozhovor moderátora Andrewa Napolitano s dalším bývalým pracovníkem CIA Philipem M. Giraldim, PhD, který je známý tím, že opustil CIA kvůli kritice, že vládě byl vystaven účet za neexistující služby, a že invaze do Iráku neměla žádné opodstatnění. (https://www.topcz.net/rozhovor-larry-c-johnson-ukrajinska-armada-byla-porazena-zbyva-jiz-jen-vycistit-prostor-plus-dve-videa/)

Zdroj: autor: Mike Whitney, 25. 03. 2022, topcz.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!