Rozmístění amerických raket poblíž hranic RF by mohlo vyprovokovat válečný konflikt

20.07.2019

Washington se po jednostranném odstoupení v únoru 2019 od dohody INF snaží prosadit plán na rozmístění raket v evropských státech, což zřejmě nikomu asi nevadí.

Pouze Rusko tento plán opakovaně kritizovalo a uvedlo, že pokud se tak stane, rozmístí své vlastní rakety, které budou schopné zasáhnout jakékoli místo v Evropě, kde budou umístěny americké rakety. Ovšem toto rozhodnutí sklidilo kritiku, a Rusko bylo označeno za "agresora", což je pro rozumně myslícího člověka nepochopitelné.

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov varoval, že rozhodnutí umístit americké rakety do blízkosti ruských hranic může nejen vést k růstu napětí v regionu, ale také jako spouštěč případné krize, podobné Karibské krizi z 60. let.

"Pokud skutečně v evropských státech dojde k rozmístění takových systémů, tak se situace velmi zkomplikuje a může také dojít k velké eskalaci," prohlásil Sergej Rjabkov.

USA zvažovaly o umístění raket v Evropě již od doby, co v únoru letošního roku odstoupily od dohody INF, a jako důvod uvedly, že Rusko smlouvu porušuje.

Rusko toto nařčení opakovaně odmítlo a vyzvalo USA a další nezávislé státy, aby prověřily dodržování dohody ze strany Ruska, což se ale nestalo a Rusko je tak stále bezdůvodně obviňováno.

Moskva také varovala Washington před umísťováním raket do blízkosti ruských hranic s tím, že v opačném případě se tato místa stanou terčem ruských raket.

V roce 1962 došlo ke Kubánské krizi, kdy téměř došlo k použití jaderných zbraní. Krize vypukla poté, co obě strany (SSSR, USA) umístily rakety v blízkosti soupeřových hranic. Následně došlo k dohodě, že USA stáhnou své rakety z Turecka a SSSR stáhne své rakety z Kuby.

Zdroj: worldbulletin.net