Rozpad Spojených států již v podstatě začal
To, co se dnes děje v takzvané Autonomní zóně v Seattlu, je názorným důkazem toho, že časy, kdy oficiálním postojem USA bylo principiální odmítnutí jednat s teroristy, již pominuly, a vznikl velice názorný precedent efektivního použití násilí v americkém politickém životě.
Oxfordský slovník angličtiny definuje terorismus jako "protizákonné použití násilí a zastrašování, zvlášť vůči civilním osobám, za účelem dosažení politických cílů".
Již několik dní můžeme pozorovat v Seattlu, ve státě Washington, použití násilí a zastrašování. Politických cílů již bylo dosaženo, přičemž nikdo z těch, kteří porušili zákon, nebudou trestně stíháni.
Přední americký list Wall Street Journal vede "kroniku" vytváření Autonomní zóny v Seattlu - území, kde neplatí americká legislativa, nařízení úřadů ani policie.
Okupace takzvané Autonomní zóny Capital Hill, označované jako CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone), začala poté, co primátorka města Jenny Durkanová nařídila policii, aby opustila stanici ve východním okrsku, před kterou se denně konaly srážky mezi policisty a účastníky protestů kvůli vraždě Afroameričana George Floyda.
Aktivisté poté zaplavili celou čtvrť, namalovali graffiti a politická hesla na ulicích a budovách, postavili stany a začali okupovat přilehlý městský park. Policejní okrsek byl přejmenován na "Lidový department v Seattlu".
"Není policie, nejsou problémy," prohlásil Fekadu Shibeshi, imigrant z Etiopie.
The New York Post upřesnil, že asi šest čtvrtí kolem (policejního) okrsku bylo zataraseno barikádami, na některých byly připevněny tabulky s nápisy: "Vstupujete na Svobodný Capital Hill". Na jednom bylo dokonce napsáno: "Teď opouštíte USA".
Kdyby podobné aktivity podnikli členové jakéhokoliv jiného politického hnutí, všechna americká média by dnes požadovala naprostou likvidaci "separatistické enklávy" s nasazením útočných policejních oddílů a v případě nutnosti také armády. Jelikož však média a "účastníci mírového protestu" (kteří ale zřizují hlídky, včetně ozbrojených, a okupují policejní budovy) jsou zástupci levicových, protitrumpovských sil a plní v podstatě úlohu ozbrojeného a radikálního křídla Demokratické strany USA, pohlíží starostka Seattlu, guvernér státu a drtivá většina Američanů na separatisty se zjevným a neskrývaným soucitem nebo jim projevují naprostou podporu. Nutno poznamenat, že starostka i guvernér jsou oba demokraté.
Není pochyb o tom, že se v Seattlu koná "zkušební jízda" nového způsobu nátlaku na politické dění v USA, přičemž program samotných separatistů, který široce citují média, jež s nimi sympatizují, může stěží vzbudit sympatie značné části americké veřejnosti.
Stačí se podívat na několik hlavních požadavků tohoto politického manifestu:
"Policie Seattlu a soudní orgány s ní spojené se nedají reformovat. Nežádáme reformy, žádáme jejich likvidaci. Žádáme, aby městská rada a primátorka zrušily financování a samotnou existenci policejního oddělení v Seattle a příslušného aparátu trestního soudnictví. Znamená to stoprocentní likvidaci veškerého financování, včetně důchodů, pro policisty v Seattlu. Žádáme rovněž, aby město zakázalo činnost ICE (Federální imigrační služba) v Seattlu. Žádáme přešetření případů všech příslušníků rasových menšin, kteří si v současné době odpykávají trest odnětí svobody za násilnické činy. Věnovat by se tomu měli porotci z rasových menšin."
Úspěch této "komuny Seattlu" je již zřejmý. Wall Street Journal píše, že radnice hodlá investovat minimálně 100 milionů dolarů do menšinových komun a vytvořit jakousi "černou komisi komuny," a nadále pokračují "další jednání s protestujícími".
Není moc jasné, kdo se na straně separatistů účastní těchto jednání, ale podle odhadu některých místních a federálních médií je jedním z vůdců tohoto "ostrůvku rasové a sociální spravedlnosti" uvnitř USA jistý "raper a politický aktivista", přezdívaný Raz, který využívá své ozbrojené přátele a stoupence k nastolení pořádku, a dokonce sám osobně hlídkuje na území "komuny" se samopalem v ruce.
Tato situace je pro autority federálních úřadů a osobně pro Donalda Trumpa katastrofou. Značná část Američanů, sledujících události v Seattlu, z bezpečné vzdálenosti upřímně nechápe, proč tam nelze udělat pořádek za pomoci federálních silových struktur.
Zdroj: worldbulletin.net