Ruská federace oznámila, za jakých podmínek by použila jaderné zbraně

05.06.2020

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o základech politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování a jistoty. Dokument již vstoupil v platnost.

V dokumentu se praví, že Rusko považuje jaderné zbraně výhradně za nástroj odstrašování a jistoty nedotknutelnosti, přesto ale vynakládá veškeré nezbytné úsilí ke snížení možné jaderné hrozby a prevenci vojenských konfliktů.

Skutečné použití jaderných zbraní je Ruskem označováno jako extrémní a nucené opatření, které má své podmínky, jež jsou čtyři:

- je nutné obdržet důvěryhodné informace o odpálení balistických raket mířících na území Ruské federace, nebo na území spojenců;

- nepřítel použije jaderné či jiné zbraně hromadného ničení proti území Ruska, nebo jeho spojencům;

- nepřítel ovlivní státní či vojenská zařízení Ruska, která jsou zásadní pro odvetná jaderná opatření;

- agrese vůči Rusku s použitím konvenčních zbraní, kdy je ohrožena samotná existence státu

"Prezident Ruska může v případě potřeby informovat vojensko-politické vedení jiných zemí nebo mezinárodních organizací o připravenosti Ruska použít jaderné zbraně, či o rozhodnutí použít jaderné zbraně, a zároveň o faktu jejich použití," uvádí se v dokumentu.

Jaderné zbraně spolu s konvenční vojenskou mocí zajišťují podle Moskvy odstrašování agrese možného nepřítele proti Rusku či spojencům Ruska. Odstrašování je označeno za jednu z nejvyšších státních priorit.

Ve výnosu se také praví, že opatření, týkající se jaderného odstrašování, jsou prováděna nepřetržitě v souladu s mezinárodními závazky Ruska v oblasti kontroly zbraní. Existuje přitom možnost, že politika bude přizpůsobena novým vojenským hrozbám.

Vojenské hrozby

Mezi vojenské hrozby, které si vyžadují jaderné odstrašování ze strany Ruska, jsou:

  • navyšování množství sil a nosičů jaderných zbraní možným nepřítelem na územích, přilehlých k hranicím Ruska a jeho spojenců;
  • rozmístění systémů a prostředků protiraketové obrany, řízených a balistických střel středního a kratšího dosahu, vysoce přesných nejaderných a hypersonických zbraní, útočných bezpilotních aparátů a zbraní se směrovanou energií státy, které považují Rusko za svého potenciálního nepřítele;
  • rozmístění útočných prostředků a protiraketových zařízení ve vesmíru;
  • disponovaní jakoukoli zbraní hromadného ničení, která může být použita proti Rusku či jeho spojencům, a nosičů podobných zbraní;
  • nekontrolované šíření jaderných zbraní, jejich nosičů a zároveň technologií a zařízení pro výrobu jadrných zbraní;
  • rozmístění jaderných zbraní a jejich nosičů na území nejaderných států 

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!