Ruská federace vyzvala Spojené státy, aby vrátily Sýrii ropná naleziště

15.11.2019

USA musí opustit Sýrii, a vrátit této zemi ropná naleziště, jinak bude tento čin Washington v očích syrských občanů považován za loupež. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to prohlásil zástupce ruského stálého představitele při OSN Dmitrij Poljanskij.

"Sýrie musí být okamžitě osvobozena od nezákonné zahraniční vojenské přítomnosti, a to dokonce i v případě, když je podle amerických kolegů v ohrožení tolik důležitý zdroj, jakým je ropa, kterou se bez požádání vlastníka (státu) rozhodly chránit," uvedl diplomat.

Zástupce ruského stálého představitele při OSN připomněl, že syrská ropa nepatří USA, ale občanům této země, a ti se sami rozhodnou, zvolí si postup a prostředky, jak si vlastní bohatství zabezpečit.

Podle Poljanského by se vrácení ropných nalezišť syrské vládě stalo skutečným přínosem Spojených států pro humanitární pomoc občanům této země.

Syrská ropa

Zhruba 90% těžby syrské ropy je soustředěno na východním břehu Eufratu. V říjnu americký prezident Donald Trump informoval o stažení amerických vojsk z území na severu arabské republiky, brzy poté však oznámil, že část vojáků zde zůstane a bude "střežit" syrská ropná naleziště.

Podle Trumpa je cílem USA ochránit ropu před teroristy Islámského státu, jelikož dříve byla těžba ropy jejich hlavním zdrojem příjmů. Americký prezident poznamenal, že možná nastal čas, aby se Kurdové přemístili do tohoto ropného regionu, protože potřebují peníze.

Takže USA budou nyní rozhodovat, kdo a jak bude nakládat se syrskou ropou. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je přesvědčen, že USA používají peníze za ropu na podporu loajálních ozbrojených skupin. Navíc ruský ministr poznamenal, že Washington se snaží oddělit území na východním břehu řeky Eufrat, a dělá vše proto, aby tam vznikl jakýsi stát.

Zdroj: middleeasteye.net     

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!