Rusko uvedlo, co bylo skutečnou příčinou odstoupení USA od smlouvy INF

26.08.2020

USA se rozhodly odstoupit od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), protože Američanům bránila v dosažení jednostranné převahy nad RF, což také americké úřady samy přiznaly, prohlásil předseda mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačev.

"Ve svém projevu k účastníkům předvolebního celonárodního sjezdu Republikánské strany ministr zahraničí USA Joe Biden prohlásil, že 'Amerika odstoupila od škodlivé smlouvy (měl na mysli smlouvu INF), aby mohla naše země vyrábět rakety pro získání převahy na Ruskem a k tlumení ruské agrese´," citoval ruský senátor na Facebooku slova ministra zahraničí USA Bidena.

Podle jeho slov byla poprvé uznána skutečnost, o níž Rusko mluvilo neustále, a kterou spojenci USA v NATO "mlčky ignorivali": "Smlouva o raketách středního a krátkého doletu Američanům překážela, protože jim nedovolovala dosáhnout jednostranné vojenské převahy nad Ruskem."

"A skutečně: chceš-li znát plány Američanů, podívej se, z čeho obviňují Rusko. Ohledně smlouvy INF a smlouvy o otevřeném nebi hovořili o porušení, což byl falešný argument a zároveň důvod pro odstoupení. Dále tvrdili, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb. Přesto to jsou oni, kdo zasahuje do vnitřních záležitostí států kvůli svému vlastnímu zájmu. Také Rusko obviňují z kybernetických zločinů - ale skoro 75 % všech kybernetických útoků ve světě je řízeno z USA," prohlásil Kosačev.

V roce 2019 USA odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) poté, co obvinily Rusko z jejího porušování. Moskva tato obvinění zamítla a raketu, která vyvolala tyto sporné otázky, zveřejnila, a nabídla toto téma k projednání. USA však projednání odmítly a od smlouvy INF jednostranně odstoupily.

Smlouva INF

SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (1 000 - 5 500 km) a kratším (500 1 000 km) dosahem.

USA již začaly testovat zbraně, které byly smlouvou INF zakázané. Americké vojenské letectvo spolu s Úřadem pro strategické možnosti otestovaly prototyp nejaderné pozemní balistické rakety. Výroba prototypu připraveného ke startu trvala necelých devět měsíců, namísto původních dvou let. Podle zprávy byla raketa odpálena z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, uletěla přes 500 kilometrů a poté dopadla do Tichého oceánu.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!