Vojenská loď RF vytlačila torpédoborec USA ze svých vod

24.11.2020

Ruská vojenská loď Admirál Vinogradov vytlačila americký vojenský torpédoborec John McCain z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo ruské ministerstvo obrany a dodalo, že následovala okamžitá reakce.

"Velká protiponorková loď Tichooceánské flotily Admirál Vinogradov zastavila narušení státní hranice Ruské federace torpédoborcem amerického námořnictva John McCain v zálivu Petra Velikého," uvádí se v tiskové zprávě.

Americký torpédoborec, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, se přiblížil na vzdálenost asi dvou kilometrů a začal ohrožovat loď Admirál Vinogradov. Ta prostřednictvím mezinárodního komunikačního kanálu posádku lodě varovala před nepřípustností těchto akcí a případným použitím síly.

Dále byla americká loď varována, že pro vytěsnění narušitele hranic mohou Rusové využít tzv. taran. Jde o manévr, jehož cílem je zasáhnout a prorazit trup nepřátelské lodi, aby nabírala vodu a potopila se. Po tomto varování a také poté, co loď Admirál Vinogradov změnila kurz směrem k torpédoborci, se americké plavidlo vrátilo do neutrálních vod, informovala agentura TASS.

Americký torpédoborec nepodnikl opakované pokusy o vstup do ruských výsostních vod, uvádí se ve zprávě. Ruské plavidlo Admirál Vinogradov nadále sledovalo plavbu americké lodi a na místo incidentu také připlula jiná ruská loď - korveta Sověršennyj.

Černé moře

Jak včera uvedla Šestá flotila Vojenského loďstva USA, jiný americký torpédoborec Donald Cook vplul do Černého moře. 

"USS Donald Cook DDG-75 zahájil plavbu přes průliv do Černého moře... Lodě amerického vojenského loďstva konají pravidelné hlídky v těchto vodách za účelem podpory svých spojenců a partnerů NATO," uvádí se ve zprávě Šesté flotily na Twitteru.

Šestá flotila USA se sídlem v italské Neapoli vykonává vojenské námořní operace, někdy i se spojeneckými a mezirezortními partnery, což zdůvodňuje "prosazováním národních zájmů a zajištěním bezpečnosti a stability v Evropě a Africe".

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!