Ruské družice začaly kontrolovat činnost raket na území USA

08.06.2020

Po vypuštění čtvrtého kosmického přístroje typu Tundra na oběžnou dráhu začal naplno fungovat vesmírný segment ruského systému včasného varování před raketovým útokem.

"Jednotný vesmírný systém Kupol umožňuje sledovat všechny starty balistických a kosmických raket z území USA. V dnešní napjaté situaci je důležitá a dokonce nezbytná kontrola potenciálního nepřítele. Systém Kupol již funguje podle plánu na stanovených oběžných dráhách," sdělil ruským novinářům zdroj z obranného průmyslu.

Družice série Tundra nahradily na oběžné dráze sovětské složky varovného systému typu Oko-1. Přístroje byly vyrobeny raketovou korporací Energije a jsou vybaveny velmi přesnými infračervenými senzory, které dokážou zaregistrovat vypuštění raket, včetně i těch z ponorek. Zastaralé přístroje Oko pouze registrovaly raketové plameny, ale palubní elektronika nových družic vypočítá trajektorii rakety a místo pravděpodobného dopadu jejich bojových hlavic. Tundra je také vybavena systémem bojového řízení: přes družici lze dát povel k zasazení odvetného úderu.

Systém Kupol se má stát hlavní vesmírnou zárukou ruského systému včasného varování před raketovým útokem. Díky celkovému snížení doby, která je potřebná pro odhalení startu nepřátelských raket, Rusko získává čas na kontrolu příchozích informací o raketovém útoku. Vojensko-politické vedení země tak získá další cenné minuty pro přijetí rozhodnutí o případném odvetném úderu.

"Vytvoření Jednotného vesmírného systému dokáže znatelně snížit čas odhalení startů balistických raket a znatelně zvýšit spolehlivost a operativnost informací o raketových hrozbách, které jsou předávány vedení země a na vojenské velitelství," prohlásil náčelník generálního štábu Ruské federace Valerij Gerasimov na brífinku.

Systém dokáže zachytit nejen starty mezikontinentálních balistických raket, ale i starty raket malého a středního doletu.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!