Ruské letouny vykonaly let nad neutrálními vodami v oblasti Aljašky

11.03.2020

Dva dálkové protiponorkové letouny Tu-142 ruského vojenského námořnictva vykonaly plánovaný let nad neutrálními vodami Čukotského a Beaufortova moře, oznámila tisková služba ruského Východního vojenského okruhu.

Ruský protiponorkový letoun Tu-142 byl během letu v oblasti Aljašky zhruba čtyři hodiny doprovázen americkými stíhacími letouny.

Plánovaný let trval asi 12 hodin. V jednotlivých etapách trasy letu byly ruské letouny doprovázeny americkými stíhačky F-22 a F-18, uvedlo velení vzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD).

"Ruský letoun vletěl do zóny identifikace protivzdušné obrany severně od Aljašky a zůstával v jejich hranicích asi čtyři hodiny. Stíhačky NORAD doprovázely letoun Tu-142 po celou dobu jeho letu v zóně identifikace protivzdušné obrany. Ruský letoun zůstával v mezinárodním vzdušném prostoru nad Beaufortovým mořem a přiblížil se k pobřeží Aljašky na vzdálenost 50 mořských mil (asi 100 kilometrů). Ruský letoun dodržoval letové směrnice a do svrchovaného vzdušného prostoru Spojených států nebo Kanady nevletěl," uvádí se ve zprávě velení na Twitteru.

Tisková služba ruského Východního vojenského okruhu zdůraznila, že tento plánovaný let, stejně jako všechny ostatní, se konaly v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru.

V poslední době bylo oznámeno několik cvičných operací ruských letounů Tu-142. Minulý týden informovalo velení Tichomořského loďstva o cvičení s nácvikem bombardování v Japonském moři a koncem února byl oznámen cvičný let dvou letadel nad neutrálními vodami Norského a Barentsova moře.

Minulý týden se ruské letouny Tu-142 Severní flotily objevily poblíž Velké Británie, nad neutrálními vodami Barentsova, Norského a Severního moře a také Atlantického oceánu. Let byl proveden v době před zahájením cvičení armád NATO na norském území.

"Dvě posádky dálkových protilodních letadel Tu-142 Severní flotily také nacvičily letové úkoly nad vodami iberského Atlantiku," sdělila tisková služba flotily Británie. Kvůli ruským letounům vyslala do vzduchu stíhačky Typhoon, které ruské stroje po celou dráhu letu doprovázely. Britské letectvo označilo doprovod za "běžnou akci, zkoordinovanou s několika spojenci z NATO".

Na Twitteru bylo upřesněno, že ruská letadla "nevstoupila a nenarušila vzdušný prostor Velké Británie," ale byla v blízkosti "prostoru britských zájmů".

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!