Rusko zareagovalo na policejní útok na ruskou reportérku ve Washingtonu

04.06.2020

Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo na policejní útok na ruskou reportérku Nicole Roussellovou během informování o protestech u Bílého domu ve Washingtonu. Požaduje ochranu novinářů, a to nejen ruských, před zvůlí americké policie.

Policie na ženu střílela gumovými projektily nehledě na to, že měla na krku zavěšenou kartičku "PRESS", svědčící o její akreditaci, a opakovaně říkala, že je novinářka.

"Úmyslné hrubé zacházení hodnotíme jako nepřátelský krok ze strany vlády USA, a také to považujeme za ukázkové porušení mezinárodních právních povinností pro zajištění bezpečnosti novinářů a jejich činnosti," prohlásilo ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Ruské ministerstvo také zdůraznilo, že dokonce poté, co reportérku postřelili a navíc použili speciální granát pro rozhánění demonstrantů, "jeden z policistů ji povalil na zem a doslova po ní šlapal".

"Taková protiprávní a znepokojivá hrubost vůči novinářům, kteří jsou ve své podstatě garanty jakékoli demokratické společnosti, proběhla u zdí Bílého domu, který Ameriku staví do pozice vrcholu rozvoje demokracie," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, které rovněž vyzvalo mezinárodní organizace, aby na incident zareagovaly.

Minulou neděli američtí policisté nastříkali pepřový sprej do obličeje korespondentovi RIA Novosti Michailu Turgeněvovi, který působil jako reportér při probíhajících nepokojích v Minnesotě. Po tomto incidentu se gubernátor Minnesoty omluvil. Nicméně ruské velvyslanectví odeslalo americkému ministerstvu zahraničí protestní nótu.

Nepokoje v USA 

Nepokoje v USA byly způsobeny brutálním zabitím George Floyda, Afroameričana, který zemřel rukou policisty krátce po svém zatčení v Minneapolisu. Na videu, zachycujícím incident, je vidět, jak bílý policista Derek Chauvin klečí na krku G. Floyda více než osm minut. Muž se opakovaně snažil říci, že nemůže dýchat, poté omdlel a později zemřel v místní nemocnici.

Po Floydově smrti byl policista Chauvin obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně, a ostatní přihlížející policisté byli propuštěni z výkonu služby. Po celé zemi následně vypukly protesty a nepokoje, při nichž neustále dochází ke střetům s policisty a rabování.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!