Ruské ministerstvo zahraničí: Praha ponese za vyhoštění ruských diplomatů důsledky

09.06.2020

Ruské ministerstvo zahraničí dnes reagovalo na incident s vyhoštěním diplomatů z ČR. V prohlášení uvedlo, že Rusko podnikne přiměřená odvetná opatření kvůli vyhoštění svých diplomatů. Česká strana tak bude muset nést zodpovědnost za svůj krok.

Rusko na krok české strany okamžitě reagovalo slovy, že bude následovat zrcadlová odpověď. To potvrdil mimo jiné poslanec za Jednotné Rusko a první místopředseda mezinárodního výboru Rady federace Vladimir Džabarov, a také předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij.

Nyní se k věci blíže vyslovilo i ruské ministerstvo zahraničí. "Na akci Prahy nebude následovat jen adekvátní odpověď z naší strany, ale tento krok bude brán v potaz i při formování ruské linie vůči České republice. Za takové provokace je nutné nést patřičnou odpovědnost," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

"Česká strana jednala nečestně a nedůstojně, když se rozhodla učinit tento nepřátelský krok. České orgány bez jakýchkoli důvodů způsobily vážnou újmu rusko-českým vztahům," uvedlo ruské ministerstvo.

Vyhoštění ruských diplomatů

Česká vláda se rozhodla vyhostit ruské diplomaty, a to v souvislosti s tzv. vykonstruovanou "ricinovou kauzou". Konkrétně mají být z Česka na pokyn vlády vyhoštěni dva ruští diplomaté, kteří dle informací českých úřadů pracují pro ruské tajné služby. Na odjezd ze země mají 48 hodin. V pátek to uvedl premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Krok Česka nebude bez následků

Krok České republiky může ovlivnit i návštěvu českého prezidenta Miloše Zemana, který má přijet do Moskvy na vojenskou přehlídku, věnovanou vítězství vе Velké vlastenecké válce. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z původního termínu 9. května na 24. června.

Džabarov rovněž potvrdil, že krok české strany výrazně zhorší vzájemné vztahy mez i RF a ČR.

Ruské ministerstvo následně uvedlo, že je hluboce rozčarováno takovými kroky českých partnerů a dodalo, že toto rozhodnutí znamená menší prostor pro vedení konstruktivního dialogu.

O vyhoštění mluví ruské velvyslanectví jako o vykonstruované provokaci a nepřátelském kroku určité skupiny osob, které pracují v cizím zájmu na rozvrácení dobrých vztahů a diskreditaci Ruska.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!