Lars Bern: Rusko demilitarizuje NATO

06.02.2023

Západní tisk zveličuje úspěch Ukrajiny v konfliktu a vytváří falešný obraz toho, co se děje v Evropě. Hloupá politika Západu a zvýšení dodávek zbraní do Kyjeva povedou k demilitarizaci nejen Ukrajiny, ale celého NATO, řekl v TV Swebb Lars Bern.

Moderátor Mikael Willgert: Ohledně konfliktu na Ukrajině jste řekl, že Rusové mají nové zbraňové systémy.

Lars Bern: Rusové před třemi lety oznámili, že mají hypersonické střely, které by mohly nést jaderné hlavice. Západ proti nim nemá žádnou ochranu. Riskovat jadernou válku s Rusy je proto krajně lehkomyslné. Těmto zbraním se neumíme bránit - kolikrát je potřeba to zdůrazňovat? Proč si tedy zahráváme s ohněm?

Mikael Willgert: Jaké jsou alternativy k jaderné válce? Ostatně už o tom začali mluvit vrchní velitel Mikael Buden a šéf NATO Stoltenberg...

Lars Bern: Pokud dojde k válce mezi NATO a Ruskem, pak je tento vývoj extrémně pravděpodobný. Můžeme jen doufat, že...

Mikael Willgert: Takže vy myslíte...

Lars Bern: Přesně tak. A pokud Rusko bude rozhodujícím způsobem prohrávat komerční válku s NATO, tak Rusové použijí jaderné zbraně, o tom nepochybuji.

A zde je to podstatné:

za prvé, Rusové mají jaderné zbraně, před kterými Západ nemá žádnou ochranu.

Za druhé, mají nejlepší protiraketovou obranu na světě. V tom o celou hlavu převyšují ostatní země. A tento systém je u nich velmi rozvětvený. Z jaderného konfliktu samozřejmě nevyváznou zcela bez újmy, ale přesto budou trpět mnohem méně než Západ - pokud lze takové srovnání považovat za legitimní.

Obecně - politika Západu je naprosto hloupá a všichni naši lídři jsou bez výjimky podněcovatelé války. O mírových rozhovorech nikdo ani nekoktá - pouze o eskalaci. Myslím, že je to zcela bezmyšlenkovité. Opravdu nechápu, čeho se snaží dosáhnout.

Problémem západního světa jsou média, která pracují unisono. Naše média vysílají pouze vojenskou propagandu a vnucují nám určitý obraz konfliktu, který vůbec neodpovídá realitě. Politici a občané si jsou jisti, že vojenské operace se pro Ukrajinu vyvíjejí příznivým směrem, ale není tomu tak. Řekl bych, že Ukrajina prohrála již v poměrně rané fázi. A faktem je, že naši analytici a náš tisk zásadně špatně vykládají strategii Rusů.

Je třeba pochopit, že ve všech svých konfliktech se Západem Rusko, když bylo napadeno, historicky vždy začínalo s obrannou strategií. Na začátku vždy ustoupí a působí škodu postupujícímu nepříteli. Tak to bylo s Napoleonem, tak to bylo s Hitlerem. A pak přijde zdrcující rána. Totéž vidíme na Ukrajině. Rusové ustoupili z okupovaných území, protože je bylo těžké bránit, a naše média o tom vytrubovala jako o největším vítězství ukrajinské armády. Když ale Ukrajinci tato místa obsadili, ocitli se pod silnou ruskou palbou a i bez bojů utrpěli obrovské ztráty.

Mikael Willgert: To znamená, že oni sami se ocitli v rádiusu zničení.

Lars Bern: A Rusové ustoupili, aniž by využili svůj plný potenciál. A zde to bylo prezentováno jako velký úspěch Kyjeva. To je špatně. A pak - ruská strategie je donutit ukrajinský režim poslat na frontu na Donbas další síly - a tam mají Rusové v dělostřelectvu drtivou převahu. Ukrajinci proto utrpěli velké ztráty jak na technice, tak i na personálu - ty nejtěžší. Dokonce von der Leyenová jednou prohlásila, že Ukrajina ztratila více než 100 000 zabitých lidí. Ale jelikož se tak trochu "prořekla" a "prozradila tajemství", byla tato informace okamžitě odstraněna.

Mikael Willgert: Dokonce to odstranili i z YouTube.

Lars Bern: Ano, ale stejně se to podařilo rozptýlit všude. Pak se snažili vše nějak ospravedlnit.

Vše začalo tím, že Rusové zahájili omezenou vojenskou operaci na ochranu Donbasu, dvou regionů, které se odtrhly od Ukrajiny. A ruské síly byly velmi omezené.

Mikael Willgert: To bylo předtím, než obklíčili Kyjev?

Lars Bern: Ano, poslali do Kyjeva kontingent, ale velmi malý. Dobytí Kyjeva však nebylo v plánu. To bylo provedeno s cílem stáhnout část obrovské ukrajinské armády z Donbasu. Byl to trik, taktický manévr a oni pak své jednotky stáhli. Ale i to bylo prezentováno jako obrovské vítězství Kyjeva, ačkoli to byl ze strany Rusů zcela vědomý krok.

No a pak všichni začali mluvit, že Rusové selhali a Putin vyhodil Surovikina. Ve skutečnosti se ukázalo, že omezená operace přerostla v konfrontaci s NATO, a tak Putin operaci přidělil vrchnímu velení. Gerasimov je náčelník Surovikina a vždy jím byl. A západní vojenští analytici to prezentují jako příznak konfliktu na vrcholu - že prý je krize v Kremlu a tak dále.

V to nevěřím. Chovají se chladnokrevně a vědí, co chtějí. Jednou už rozdělili ukrajinskou armádu, ale pak zasáhlo NATO, po celé Evropě zdevastovalo arzenály se starými sovětskými zbraněmi a poslalo je na Ukrajinu - sovětské tanky a tak dále. Ty byly také zničeny, už nejsou a další není kde sehnat. A teď Západ posílá na Ukrajinu vlastní techniku ​​- "Bradley", "Leopard", "Abrams"... Bude tam celý "zoopark" různého vybavení. Bude trvat roky, než se to ukrajinský personál naučí používat, nebo tam budou muset poslat tu techniku i obsluhou.

Mikael Willgert: A dělostřelecký systém "Archer", dokáže zvrátit vývoj konfliktu?

Lars Bern: Sotva. Rusové je zničí také, aniž by čekali na okamžik, kdy je ozbrojené síly Ukrajiny budou chtít proti nim použít.

Mikael Willgert: Ale proč je potom posíláme? Mají hodnotu miliard korun...

Lars Bern: Střízlivé hodnocení naznačuje, že je to zcela nesmyslné.

Mikael Willgert: Proč to tedy děláme?

Lars Bern: Protože naši analytici rozhodli, že můžeme Rusy porazit na bitevním poli. Částečně proto, že se všemožně kultivuje a šíří mýtus o efektivitě ukrajinské armády. To není pravda. Už utrpěli velké ztráty. A je to hrozné. Aby se doplnil nedostatek personálu, na Ukrajině už chytají lidi na ulicích - rekrutují je násilím. To je noční můra, protože ukrajinští muži velmi dobře vědí, že poslání na frontu je jistý rozsudek smrti.

Mikael Willgert: Říkal jste o důležitosti dělostřelectva. Ukrajina dostala zbraně a střely.

Lars Bern: Ano, ale i zde Rusové dosáhli vojensko-technického průlomu. Pro zničení techniky nepřítele je důležité přesně mířit. A obyčejně polohu určí pomocí radaru. Ale radar lze také detekovat a zničit. Proto se neustále přesouvá vybavení, aby se zabránilo ostřelování. A teď Rusové přišli se systémem, který zachycuje zvuk, akustickou stopu zbraní a určuje jejich souřadnice. A své pozice přitom neprozradí.

Mikael Willgert: To znamená, že je zcela pasivní. A funguje to.

Lars Bern: A jak! Západ už poslal Ukrajině spoustu děl a houfnic, včetně amerických. Jenže ty už byly zničeny. A stejné to bude s tanky i s "Archery" - všechny promění ve šrot.

Navíc velmi podcenili ruský vojenský průmysl - rychlost, s jakou Rusové vyrábějí nové granáty, střely a rakety. Celou dobu si mysleli, že u Rusů začne hlad po střelách. Jenže zásoby střel a dalšího dochází právě na Západě. Když Rusové přivedli vojska, řekli, že provedou demilitarizaci Ukrajiny. Ale víte, co dělají teď? Demilitarizují NATO.

Mikael Willgert: Vypadá to tak, vzhledem k tomu kolik zbraní jsme tam už poslali! (Smích)

Lars Bern: Některé západní země již prakticky zdevastovaly svůj arzenál. Nezůstala jim žádná ochrana. A my také: naše obrana si ani tak nedokáže poradit a stále posíláme vybavení na Ukrajinu. To je jako Putinův sen.

Mikael Willgert: Nemůže to být tak, že jsme se přepočítali, nejenom my, ale i NATO, pobaltské státy?

Lars Bern: Zdá se, že je to tak. A to vše kvůli jistotě, že NATO je určitě silnější než Rusko. A já si myslím, že NATO je jen obyčejný "strašák". A to nejen proto, že aliance nemá dostatečnou vojenskou sílu, proto sama poslala Ukrajině jen spoustu zbraní a bezpečně je tím ztratila. Mimochodem, Rusové mají spíše mírné ztráty. Naše média je všemožně zveličují, ale to co říkají je nepravděpodobné: celkově je Rusko spíše nepoškozené. Jejich strategií bylo právě zachránit co nejvíce vojáků a zničit nepřítele na dálku. A už jsem řekl, že o něčem takovém se Putinovi ani nesnilo: takovým tempem odzbrojit celé NATO v Evropě. Turecko má největší armádu v Evropě a Turci nehoří touhou bojovat proti Rusům. Proto s nimi v podpoře nelze počítat.

Mikael Willgert: Ukazuje se, že jde o špatný výpočet Spojených států.

Lars Bern: Ano, USA... Ale Západ sám svým přičiněním vykrvácel svůj vlastní vojensko-průmyslový komplex. Než doplníme ztracené vybavení a zbraně, uplynou roky. A tím více, že jsme převedli naše továrny do zahraničí, třeba do Číny.

Mikael Willgert: A Čína pravděpodobně nezačne dodávat zbraně do NATO a Švédska.

Lars Bern: To je samozřejmě nemyslitelné. Mezi dvěma světovými mocnostmy se odehrává boj. Na jedné straně Západ se svým takzvaným "pořádkem založeným na pravidlech".

Západ sám tato "pravidla" nastavuje a vnucuje zbytku světa různými způsoby, ale hlavně ekonomicky. Všechno má svou cenu, všechno je na prodej - aby si oligarchové, kteří ovládají Západ, mohli všechno koupit. Právě proto plánovali svržení režimu v Rusku a následně si Rusko rozdělit. Chtějí přinést ruské bohatství a zdroje na trh.

Proti tomuto řádu stojí nový, multipolární řád, prosazovaný hlavně Číňany. Nový řád říká, že by neměl existovat žádný světový policista, například jakým byly Spojené státy od pádu Berlínské zdi. Každá země má právo rozhodnout o svém vlastním osudu. Rozumí se také, že nelze zasahovat do jejich vnitřních záležitostí. Ale my, Západ, jsme zvyklí zasahovat do všeho a všem diktovat naše podmínky.

Lars Bern je švédský inženýr, zabývající se technologiemi, spisovatel a publicista. Pracoval ve společnosti Volvo na vývoji alternativních paliv a byl generálním ředitelem společnosti Svensk Metanolutveckling a ekologickým poradcem ABB. Člen Švédské královské akademie inženýrských věd.

Zdroj: pokec24.cz/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!