Pokud USA odstoupí od Smlouvy o otevřeném nebi, Rusko nikoliv

11.11.2019

Rusko nehodlá odstoupit od Smlouvy o otevřeném nebi, i když takové rozhodnutí přijmou USA, uvedl pro noviny Izvestija náměstek ministra zahraničních věcí RF Sergej Rjabkov.

Ministerstvo zahraničí RF vyjádřilo připravenost zvážit různé scénáře odvetných opatření, pokud Spojené státy tento krok skutečně provedou.

"Varianty našeho opatření mohou být různé, ale my nebudeme jen tak bezhlavě zrcadlově reagovat, nemáme co skrývat," řekl Rjabkov.

Zdůraznil, že Smlouva o otevřeném nebi hraje důležitou roli pro všechny strany, jelikož stabilizuje mnohé současné procesy.

Smlouva o otevřeném nebi

Na konci října americký list Wall Street Journal uvedl s odkazem na dva informované zdroje, že se americký prezident Donald Trump chystá odstoupit od Smlouvy o otevřeném nebi.

Eliot Engel, předseda Výboru pro zahraniční věci ve Sněmovně reprezentantů USA, již dříve uvedl, že je znepokojen zprávami o potenciálních plánech Washingtonu od smlouvy odstoupit. V této souvislosti zaslal protestní dopis do Bílého domu, adresovaný prezidentskému poradci pro národní bezpečnost.

Ministerstvo obrany RF k tomu uvedlo, že si američtí zpravodajští agenti opět našli důvod a začali obviňovat Moskvu z porušení této smlouvy - chtějí prý zabraňovat USA v pozorovacích letech nad svým územím.

Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v roce 1992 s cílem upevnit důvěru v Evropě po studené válce. Platí od roku 2002 a umožňuje zúčastněným zemím shromažďovat vzájemné informace o ozbrojených silách.

Za tu dobu se uskutečnilo celkově přes 900 letů a jejich výsledky jsou k dispozici všem zúčastněným zemím. Pozorovací lety se provádějí podle přesně předepsaných pravidel. Úmysl vykonat let se sděluje diplomatickou nótou nejpozději 72 hodin předem.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!