Rusko zveřejnilo „chronologii zákulisních manipulací“ v případu Navalnyj

07.10.2020

Ruské ministerstvo zahraničí upozorňuje na příběh o údajné otravě blogera Alexeje Navalného, který údajně pokračuje dle předem naplánovaného konspiračního scénáře.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v úterý uvedla, že v těle Alexeje Navalného byla údajně nalezena látka podobná novičoku, ale na seznamu zakázaných chemikálií tato látka uvedena není.

Německá vláda je přesvědčena, že prohlášení OPCW v případě Navalného potvrzuje otravu látkou ze skupiny novičok, ale připouští, že zjištěná látka nepatří mezi zakázané.

"Upozornili jsme na rychlost, s jakou německá strana souhlasila s údaji o výsledcích výzkumu biomateriálů v těle Navalného, které byly zveřejněny ve zprávě OPCW na začátku zasedání výkonné rady OPCW. Takový fantastický příběh, který byl iniciován Berlínem a euroatlantickými spojenci společně s vedením technického sekretariátu OPCW, dostal své pokračování podle předem naplánovaného konspiračního scénáře," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo ještě připomnělo, že kromě vojenských laboratoří v Německu, Francii a Švédsku nyní dvě další laboratoře, které jmenoval technický sekretariát OPCW, a které "podle všeho mají také vztah k vojensko-politickým strukturám euroatlantické komunity", potvrdily přítomnost inhibitorů cholinesterázy ve vzorcích, odebraných Navalnému.

"Ruská federace má v úmyslu na tomto zasedání výkonné rady představit svůj náhled na situaci se součinností Německa s technickým sekretariátem OPCW a uvést chronologii zákulisních manipulací ohledně spiknutí proti Rusku," uvedlo ruské ministerstvo.

Taktéž bylo zdůrazněno, že četné žádosti ruské generální prokuratury, adresované v souladu s Evropskou úmluvou o právní pomoci z roku 1959 orgánům Německa, Francie a Švédska, zůstávají stále nezodpovězené a údajně jsou ještě projednávány.

"Doufáme, že nadcházející společná práce ruských specialistů s odborníky z OPCW umožní depolitizovanou spolupráci a bude možné se vyhnout další eskalaci situace kolem této otázky," uzavřelo ministerstvo.

Zpráva OPCW

"Biomarkery inhibitoru cholinesterázy, nalezené ve vzorcích krve a moči pana Navalného, mají podobné strukturální vlastnosti jako toxické chemikálie na seznamech 1. A. 14 a 1. A. 15, které byly přidány do dodatku o chemických látkách k Úmluvě o chemických zbraních během 24. zasedání členských států v listopadu 2019. Tento inhibitor cholinesterázy se ale v dodatku úmluvy o chemických látkách nenachází," bylo uvedeno v prohlášení.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!