Rusofobie v Česku se stává nebezpečnou

18.03.2022

Rusofobie v Česku začíná mít nebezpečný charakter. Roste počet trestných činů proti ruskojazyčným obyvatelům. Ve čtvrtek to oznámilo ruské velvyslanectví v Praze.

"Se znepokojením sledujeme nárůst počtu případů rusofobie v Česku a trestných činů vůči ruskojazyčným občanům. Téměř každý den se v českých médiích a na sociálních sítích objevují zprávy o utiskování ruskojazyčných obyvatel na vysokých školách, o potlačování jejich práv, odmítání služeb, a to včetně lékařských, a rovněž o případech slovních či fyzických útoků," stojí ve zprávě ruské ambasády na Facebooku.

Tyto skutky ponižují lidskou důstojnost a jsou v rozporu se základními mezinárodně-právními dokumenty, včetně Charty OSN a mezinárodních paktů o lidských právech. Podle ruských diplomatů je nelze ospravedlnit vnitropolitickými nebo zahraničně-politickými příčinami.

Ruské velvyslanectví rovněž uvedlo, že české straně předalo nótu s žádostí, aby byla přijata nutná opatření s cílem nedopustit protiprávní chováni vůči ruskojazyčným občanům.

"Spoléháme na to, že vedení země a česká společnost bude zastávat principiální postoj v otázce nepřípustnosti diskriminace na základě jazyku nebo národnosti," stojí v prohlášení.

Rusům, kteří se setkali s diskriminací, diplomaté doporučili, aby se neprodleně obrátili na policii a bezprostředně na velvyslanectví v Praze. Kontakty jsou uveřejněny v příspěvku velvyslanectví.

Zdroj: infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!