Rusové zadržení v Minsku uvedli, jak se dostali do Běloruska

16.08.2020

Rusové, kteří byli po zadržení v Minsku propuštěni, se vrátili zpět do vlasti. Ruským médiím objasnili, jak se dostali do Běloruska.

Generální prokuratura RF v pátek informovala o tom, že 32 z 33 ruských občanů, zadržených na území Běloruska, se vrátilo do Ruska. Třiatřicátý ruský občan, který má také běloruské občanství, zůstal na území Běloruska.

Podle slov jednoho ze zadržených, který hovořil v pořadu televize Rossija 24, jeden z jeho spolupracovníků odpověděl na inzerát na portálu Avito, načež jistý Sergej Petrovič, který se představil jako "kurátor", jim nabídl práci, spojenou s ochranou ropných objektů v Sýrii a Libyi a také v dalších zemích.

"Původně šlo o práci v Libyi a Sýrii, kurátor volal ze syrského čísla," řekl jeden ze zadržených. "Proto jsme v tom neviděli žádný podvod. Původně kurátor požadoval 30 lidí, pak zvýšil počet na 60 nebo 90, a pak dokonce požadoval 180 lidí, a dodal, že od zájemců požaduje zkušenosti z bojových akcí, především na Donbasu a v Sýrii."

Logistikou - jak se dostat z Moskvy na místo určení v Sýrii - se zabývala jistá Larisa Samarinová, sdělili Rusové, kteří byli zadrženi v Minsku. Poté jim bylo sděleno, že kurátor Sergej Petrovič zahynul, a že byl jmenován nový kurátor Artur. Ten jim tvrdil, že se nejprve pojede na ochranu objektů společnosti Rosněfť do Venezuely.

"Den před odletem nám Samarinová sdělila, že se jí nepodařilo dát dohromady lety Minsk-Istanbul-Havana-Caracas, abychom nezůstali dlouho v turecké tranzitní zóně. Proto zarezervovala nové letenky na 30. června. Dostali jsme nové letenky a pak nám navrhla, abychom se kvůli odpočinku na jistý čas ubytovali v sanatoriu Bělorusočka."

"Všichni jsme spali. Najednou se ozval rachot, dveře se rozletěly, všichni si museli lehnout obličejem na podlahu, namířili proti nám zbraně a dali na hlavy prostěradla," sdělil jeden ze zadržených.

"Všichni jsme si mysleli, že je to omyl, vůbec jsme nechápali, co se děje," řekl další zadržený.

Zadržení sdělili, že nejdříve je dopravili na policejní oddělení a až poté do vyšetřovací vazby.

"První tři dny se k nám chovali tvrdě, domnívali se, že jsme bojovníci, že se připravujeme na útěk, že se můžeme vzbouřit a zlikvidovat strážce. Za tři dny mi řekli, že jsem podezřelý z příprav masových protestů a ozbrojeného odporu proti běloruským bezpečnostním orgánům," řekl jeden z Rusů.

"O politické otázky jsem se nikdy nezajímal. O tom, že tu mají volby, jsme se dozvěděli až po příjezdu. Pro nás to byla jen tranzitní země, přátelská vůči Rusku, proto jsme nečekali nic neočekávaného ze strany tajných služeb," řekl další ze zadržených.

Běloruské úřady 29. července informovaly, že zadržely 33 ruských občanů, kteří jsou podle jejich údajů "ozbrojenci" soukromé vojenské společnosti. Běloruský vyšetřovací výbor upřesnil, že jsou podezřelí z příprav masových nepokojů. Podle údajů tajných služeb byly předány informace o tom, že do Běloruska vniklo "více než 200 ozbrojenců za účelem destabilizace v době volební kampaně".

Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!